GÜNÜN ÖYKÜSÜ: Omzuma Dokunan Kadınlar-1
Her geldiğimde önüme en az iki çeşit hamur işi koyuyorsunuz. Eviniz her daim derli toplu, makyajınız, saçınız yerli yerinde. Ben bundan böyle evimi sizin evleriniz kadar temiz tutmaya uğraşmayacağım.

BECERİKLİ OLMAYABİLİRİM AMA ŞEYTANLIK KIVAMINDA

Sevgi Bektaş’a şükranlarımla…

Doğum iznindeyken şunu fark etim ki, ben ev kadını olmak için yetiştirilmemişim. Yok bu cümle yanlış oldu. Annem, komşular, babam bilcümle akrabalar, hatta devlet erkanı iyi bir ev kadını olmam için el birliğiyle çok uğraştılar. Ancak kabım ev kadını olacak kaplardan değildi. Doğum sonrası apartmandaki becerikli, profesyonel ev kadınlarıyla haddimi bilmeyip aşık atmaya kalktım. Kabımı unutup kendimi onun içine tepiştirme uğraşıları sonucunda, altıncı ayda tepemden pörtleyip saç kıran oldum. Hele bir akşam kocam elinde market poşetleriyle gelip de “İstersen bir bakıcı bulalım da sen işe başla. Ben eve geldiğimde kapıyı tanımadığım suratsız bir kadın açıyor” dediğinde tokat yemiş gibi oldum. Sonra şapkamı çıkarıp mutfak masasına koydum. Düşündüm. Düşündüm. Kocama dedim ki, “Bakıcı istemiyorum. Altı ay daha işe gitmeyeceğim, sıfır üç yaş çok önemli. Kitaplar öyle yazıyor…”
Ertesi gün komşuların toplandığı eve ben de çocuğumu alıp gittim. Çaylar, kekler, börekler ikram edilmişken ayağa kalktım, boğazımı temizledim “Değerli komşularım, sevgili hanımlar bugünden itibaren yarıştan çekiliyorum” dedim.

Kimini öksürük tuttu, kimi elindeki çayı dökecek kadar şaşırdı. “Ne yarışı?” diye sordular.

“Her geldiğimde önüme en az iki çeşit hamur işi koyuyorsunuz. Eviniz her daim derli toplu, makyajınız, saçınız yerli yerinde. Ben bundan böyle evimi sizin evleriniz kadar temiz tutmaya uğraşmayacağım. Bana geldiğinizde kısmetinizde ne varsa önünüze onu koyacağım. Bazen de saçlarım dağınıkken kapıyı açacağım. Kısacası siz ne derseniz deyin, ben bu yarışta yokum.”

Oooh öyle bir rahatladım. Saçkıran olan yere de anneme uyup sarımsak sürdüm.

Komşularla ilişkileri yine ayarlayamadım. Bir komşum var beş numarada oturuyor adı Sevgi. İlkin çok hoşuma gitmişti yaptığı her şeyden bir tabak getirmesi. Sonra kocam bir gün yemek masasında,

“Ya bu kadın ne yaparsa çok lezzetli yapıyor.” demez mi?

Duruma müdahale etmem gerekiyordu. “Sevgi Hanım elinize sağlık, çok teşekkür ediyorum. Yalnız siz ne getirirseniz kocam lezzetli buluyor. Bakın evliliğim sizin yüzünüzden mutfaktan başlayarak sallanıyor.”

Kadını uyarmama rağmen yine tabak tabak getirmeye devam edince, kapısını ikinci kez çaldım. “Sevgi Hanım madem getireceksiniz, bana bir porsiyon değil iki porsiyon getirin ki ben yanına bir çeşit yapayım. Mesela pilav mı getireceksiniz, bir değil iki kişilik getirin ben yanına bir şeyler ayarlarım.”

Kadın melek gibi itiraz etmeyip bu kez iki kişilik getirmeye başladı. Bende beceriklilik yok ama babamın dediği gibi şeytanlık çok. Bir akşam yine Sevgi Hanım’ın bol kepçe mutfağından gelen çorbayı kendi tencereme boşaltıp masaya öyle getirdim. Kocam ağzını şapırdatarak “Valla Ayten kendini aşmışsın.” dedi. “Afiyet olsun.” dedim. Becerikli olmaya bilirim ama şeytanlık kıvamında.

AYTEN KAYA GÖRGÜN KİMDİR?
Babam annemi ve beni istemeyince rüzgar bizi İzmir’de bırakmış. Annem acıdan çatlarken ben uzun bir yoldan gelmişim, yıl 1973. Kayıt altına alınmam, babamın razı gelmesi bir yıl sonrayı bulmuş. Uyduruktan bir tarih yazılmış, yanına da doğum yeri diye Ankara.
Çok hikaye dinledim, çok hikayenin içinden geçtim, arsızdım sokak sokak gezdim.
Dinle dinle, sus yine dinle nereye kadar...
Nefesim güçlü olsaydı uzun bir Türkü söylerdim. Elimde bir kalem vardı bir de dilimde söz. Yaz dedim! Az gittim uz gittim, kayaların arkasından HÖT! çıktı.
Bulutlar tısladı “Kır dizini otur!” Sağır oldum da ne “höt” duydum ne de tıslamaları.
Arıza Babaların Çatlak Kızları çıktı, yıl 2011 Ayrıntı yayınları Kimseye söylemedim, Ayizi 2017
Yaz kızım Ayten, bildiğin başka bir şey mi var?
İlgili haberler
GÜNÜN ÖYKÜSÜ: Dizimdeki elini sevdim

“İşte böyle kendine güven, sürenlerin senden fazlalığı mı var?” Öylece yüzüne baktım, söyleyecek tek...

Kızlar devamıdır annelerinin

Kocam yanımdan kalkarken ‘Sanki sen çok laf dinliyorsun.’ dedi. Fotoğrafları toplarken arkasından se...

GÜNÜN ÖYKÜSÜ: Ordubozan

‘Abla sen ne zaman işi bırakıp evinin hanımı olacaksın?’ diye sordu. Kadın şaşırdı, ‘İşi bırakmayaca...