GÜNÜN KİTABI: Kelebekler Zamanı
Eserlerinde insan varlığının etnik ve cinsel engeller ötesindeki gerçeklerini gözler önüne seren Julia Alvorez’in bu gerçekleri tüm çıplaklığıyla kaleme aldığı romanı, Kelebekler Zamanı...

Bu kitap bir haykırış, büyük bir direnişi anlatıyor. Dominik Cumhuriyeti’nde 1940’lı yılların sonunda duyulmaya başlanan bu çığlık, 1960 yılına kadar direnişini sürdürür. Bu çığlık, hepimizin çığlığı ve bu direniş bütün kadınların direnişidir.

Romanın ana kahramanları dört kız kardeş ve bu dört kardeş de gençlik yıllarından yetişkinliklerine kadar hayatın en acımasız yüzleriyle karşı karşıya geldiklerinden, büyük de bir deneyim sahibi olmuşlardır ve bu dört kardeşin yaşamları kadar, yaşama vedaları da bir o kadar sıra dışıdır. “Kelebekler” adıyla bir efsaneye dönüşen bu kız kardeşler Mirabel Kardeşler’den başkası değildir.

Kelebekler Zamanı'nı okurken ülkenin zorba diktatörü Trijillo’ya karşı direnen ve karşılığında ölümle cezalandırılan üç kız kardeşin ve onların hayatta kalan diğer kız kardeşlerinin hikâyesine tanık oluyoruz.

Kendisi de Dominik Cumhuriyeti’nde doğan Julia Alvorez, romanında büyük bir ustalıkla hikayesini yansıtmaktadır. Zorbalığı, diktatörlüğü, yapılan haksızlıkları sorgularken diğer yandan da genç kızlığın en deli çağlarının fırtınalı denizlerinde açılır buluyoruz kendimizi.

Gerçek bir hikayenin, büyük bir yaratıcılıkla yeniden şekil aldığı bu roman, acımasız olayların yanı sıra, yürekleri en derinden okşarcasına bir hissiyata kapılmamızı sağlayan bir roman olmak ile birlikte ABD’de yayınlandığında büyük yankı uyandıran eserden uyarlanan ve aynı adı taşıyan 2001 yapımı film de dünyada büyük ses getirdi.

İlgili haberler
GÜNÜN KİTABI: Masalını Terk Eden Prensesler

Hepimiz istemişizdir gerçek hayattan bir an için uzaklaşıp kitapların hatta masalların büyülü dünyas...

GÜNÜN KİTABI: Sakindi oranın şafakları

Savaşın insan doğasına, özellikle de kadın doğasına ne kadar zıt olduğunu, ama aynı zamanda faşizm k...

GÜNÜN ÖNERİSİ: 25 günde 25 film

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gününe kadar her gün izleyebileceğiniz k...