GÜNÜN KAMPANYASI: ‘Doğal’ gerçekten doğal olsun
‘GDO’lu yemlerle beslenen hayvanların sütünden elde edilen yoğurtların üzerine ‘doğal’ yazmanın serbest olduğunu biliyor musunuz? ‘Doğal’ terimi pazarlama malzemesi olmaktan çıkarılsın.’

Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, ‘gerçek doğallık’ taşımayan gıda maddelerinde ‘doğal’ teriminin kullanılmasının yasaklanması için imza kampanyası başlattı. Dernek, ‘doğal’ın gerçekten ‘doğal’ olmadığını şöyle anlatıyor:

TÜKETİCİLER YANILTILIYOR
 “Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği Hakkında Kılavuza göre ‘doğal’ terimi; tek bileşenden oluşan (katkı, aroma vb. içermeyen) fiziksel, enzimatik veya mikrobiyolojik işlemler dışında herhangi bir işleme tabi tutulmamış, bitki, algler, mantar, hayvan, mikroorganizma veya mineral kaynaklı olan ve doğal yapısında önemli bir değişikliğe sebep olacak herhangi bir işlem uygulanmamış gıdaları tanımlamak için kullanılabilir. Kılavuz, pastörize süt, UHT süt, siyah çay, bitki çayları, yumurta, bal, kahve, taze ve kurutulmuş, dondurulmuş meyve-sebze, yoğurt gibi ürünlerde “doğal” ifadesinin kullanımına izin veriyor.
Ama Türk Dil Kurumuna göre ‘doğal’; doğada olan, doğada bulunan, doğada rastlandığı gibi, doğaya uygun olan, doğa güçlerine, kurallarına uyan, tabii, natürel, kendiliğinden olan, insan eliyle yapılmamış, yapay karşıtı anlamlarına geliyor.
Tüketici algısına daha yakın olan bu tanıma göre endüstriyel koşullarda üretilmiş hiçbir gıdanın “doğal” olması mümkün değil ve bu şekilde etiketlenmiş gıdalar tüketicide sağlıklı, müdahale edilmemiş ürün, hatta organik ürün algısı yaratabiliyor.
Yani tüketiciler yanıltılıyor.
‘Doğal’ kelimesinin tanımı üzerinde üretici firmalar ve tüketiciler arasında ortak bir algıdan söz edilemediği için, etiket üzerinde kullanımı tüketicinin korunması açısından sakıncalar doğuruyor. Tanımlardaki farkların neden olduğu algı farklılıkları, tüketiciler için yanıltıcı oluyor.
Genetiği değiştirilmiş mısır ve soya dahil, piyasadaki taze sebze ve meyvelerin çoğu müdahale edilmiş ve yetiştirilen kültür bitkileridir. Diğer yandan doğadan toplanan, insanlarca müdahale edilmeyen ve yetiştirilmeyen mantar, kuşburnu, kekik gibi gıdalar da insan beslenmesinde kullanılıyor. ‘Doğal’ teriminin, insan tarafından müdahale edilen ürünler için kullanılması algıda çelişki yaratıyor ve tüketiciyi yanıltma potansiyeli taşıyor.”

İMZALAR GERÇEK ‘DOĞAL’LIK İÇİN
Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, gıdaların “tüketiciyi yanıltmayacak şekilde ve satın alacak kişinin bilinçli bir seçim yapabilmesini sağlayacak biçimde etiketlenmesi ve tanıtılması” için “doğal” teriminin pazarlama malzemesi olarak kullanılmasının yasaklanmasını istiyor.

Kampanyaya BURADAN katılabilirsiniz.

İlgili haberler
Gıda paketlerinin üstünde yazan bu şeyler de ne?

Hazır gıdaların üstünde yazan o yüzdeler, o garip kelimeler, o bilmediğiniz dildeki ifadeler var ya....

GÜNÜN ÖNERİSİ: 5 maddede sağlıklı yiyecekler daha...

Size çok basit 5 öneri vereceğiz. Bu önerileri dikkate aldığınız taktirde zaten sağlıklı olarak tüke...

GÜNÜN BİLGİSİ: Elma kabuğu yıkayarak temizlenmiyor

Sağlıklı besleneceğim derken sağlığınızdan olmayın. Elma kabuğundaki zararlı tarım kimyasallarının t...