Gıda paketlerinin üstünde yazan bu şeyler de ne?
Hazır gıdaların üstünde yazan o yüzdeler, o garip kelimeler, o bilmediğiniz dildeki ifadeler var ya... Onları bilmek sağlığımız için çok önemli. Öğrenelim mi birlikte? İşte etiketlerdeki tüyolar:

Kimileri için paketli gıda denildiğinde akla sadece abur cubur geliyor. Ancak hayatımızın her yerinde olan bu paketli gıdalara, yemeklerde kullanılan salça, margarin, harç ve sosların tümü dahil. Bu da evde yapılan yemeklerin de içeriğinde de paketlenmiş gıda bulunduğunu gösteriyor. Bu nedenle hazır besinlerin etiketini okumak sağlıklı beslenmek açısından çok önemli. Etiketleri doğru okumak, hipertansiyon, diyabet, obezite gibi sağlık sorunlarından koruyor; zaten sağlık sorunu olan kişilerin hastalıklarını olumsuz etkileyecek bir beslenme şeklinden uzaklaşmasını sağlıyor.
Hadi öğrenmeye başlayalım!


DOĞRU PORSİYON MİKTARI İÇİN BUNLARA DİKKAT!
Genellikle birçok besin etiketinde “100 gramda” ve “1 porsiyon” ibareleri yer alıyor. Bu iki ibare ürünün kaç porsiyon olduğunu bilmek ve ona göre tüketmek için önemli.
Örneğin; tuzlu bir bisküvinin etiketinde, 100 gram içeriğindeki tuz belirtiliyor ve siz bunun günlük tuz alım miktarına uygun olduğunu düşünüyorsunuz. Ama bu bisküvinin paketi 200 gramsa ve tamamını yediyseniz, ihtiyacınızın iki katı kadar tuz almış oluyorsunuz.

KALORİ KONTROLÜ İÇİN ETİKETTE NEYE BAKMALI?
Araştırmalar gösteriyor ki besinleri satın alırken kalori kontrolü yapanlar gün içinde daha az kalori alıyor ve daha sağlıklı besleniyor.
Peki nasıl kalori kontrolü yapacaksınız?
Örneğin; 100 kalorilik bir mini kekten 3 tane yerseniz bir akşam yemeğine eş kalori alırsınız!
Üzerine “light” ibaresi olan gıdaları da “amaann, nasılsa az kalorili” diyerek abartmayın. Çünkü light ürün olması onun kalori içermediği ve sınırsız tüketilebileceği anlamına gelmiyor. Unutmayın: Kontrolsüz tüketim= Gereksiz Enerji Alımı!

ETİKETTE BUNLAR VARSA AZ TÜKETİN
o Doymuş yağ: Fazla doymuş yağ alımı, kalp ve damar hastalıkları, obezite ve kanser riskini artırıyor. Bu nedenle 1 paket üründe 1 gramdan daha az doymuş yağ olması gerekiyor.

o Trans yağ: Trans yağ kalp damar hastalıklarını tetikliyor. Alınan ürünlerin trans yağ içermemesine veya 1 paketinde en fazla 0,5 gram içermesine dikkat edin.

o Kolesterol: Kalp-damar sağlığı için ürünlerdeki kolesterol miktarının da minimum düzeyde olması gerekiyor. Bunun için paketinde 20 mg'dan daha az kolesterol içeren gıdaları tercih edin.

o Tuz: Paketli gıdaların 100 gramında 1,25 gramdan fazla tuz içermemesi gerekiyor. Fazla tuz alımı; yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, felç, mide-bağırsak hastalıkları, kanser gibi kronik hastalıklara neden olabiliyor.

o Sodyum (Na): Tuzun bir bileşeni olan sodyum, başta hipertansiyon olmak üzere damar ve böbrek sağlığı üzerinde olumsuz etkiler bırakıyor. Özellikle fazla tuz içeren kraker, tuzlu bisküviler, salça, zeytin, fazla tuz eklenmiş ekmekler, turşu, konserveler gibi salamura gıdalar fazla sodyum içeriyor. 


Aman dikkat! Tuz tüketiminde günlük olarak 5 gramı (1 tepeleme çay kaşığı) geçmeyin. Yani paketli gıdalarda 100 kalori başına 120 mg'dan fazla sodyum içeren ürünleri tüketmeyin!


o
Şeker: Paketli bir ürünün her porsiyonunda en fazla 9 gram şeker bulunması gerekiyor. Şeker içeren gıdaları çok sık tüketirseniz insülin hormonunuz fazla salgılanır. Bu da damar harabiyeti ve karaciğer yağlanması gibi sorunlara yol açar. Etikette yarı beyaz şeker, rafine şeker, şeker çözeltisi, invert şeker şurubu, glukoz şurubu, susuz dekstroz, fruktoz şurubu, mısır şurubu, maltoz şurubu ve ham kamış şekeri gibi ibareler de o üründe şeker olduğunu gösterir. Kutu içeceklerin de şeker ilaveli olduğunu ve abartıldığında alınması gereken günlük şeker miktarının çok üstüne çıkılmasına neden olabileceğini unutmamak gerekiyor. Örneğin sodanın sade ve meyve sularının “yüzde 100 doğal” ve “şeker ilavesiz” ibareli olmasına dikkat edin! 


Gebeler, Küçük Çocuklar, Tansiyon Hastaları
ETİKETTE BU İBARE VARSA, O PAKETİ BIRAKIN!


Etikette MSG diye geçen Monosodyumglutamat içerikli ürünleri gebe, emzikli, çocuk ve yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, felç, mide-bağırsak hastalıkları, böbrek hastalıkları ve kanser gibi kronik sağlık sorunları olan kişiler kesinlikle tüketmemeli!
BESİN ETİKETLERİNDE BUNLARA DİKKAT!
o  Yüzde işareti: Genellikle ‘%Günlük Değer’, ‘%GD’, ‘%RDA’, ‘% Daily Value’ veya sadece ‘%’ olarak yer alan yüzde işareti, satın aldığınız bir üründeki değerin (örneğin kalsiyum) günlük ortalama ihtiyacın ne kadarını karşıladığını gösteriyor.

o  Glüten içerir: Buğdayda bulunan bir protein türü olan glüten, başta çölyak olmak üzere, bazı kişilerde hassasiyete yol açarak, sindirim ve emilim problemine neden olabiliyor. Eğer böyle bir rahatsızlığınız varsa bu ibareye çok dikkat edin.

o  Laktoz içerir: Süt ve süt ürünlerinde yer alan bir karbonhidrat olan laktoz, bazı kişilerde şişkinlik, gaz, ishal, kabızlık gibi rahatsızlıklara yol açabildiğinden kişilerin etiketteki bu ibareye dikkat etmesi gerekiyor.


Hayaller şu arkadaşın surat ifadesinde gizli, gerçeklerse hem fiyat hem de içerik etiketinde... Hadi iyi alışverişler! 

 

via GIPHY