GÜNÜN KADINI: Nora Kolb
Faşizme karşı aktif mücadele eden avukat, politikacı Nora Platiel (Block), Bochum’da liberal bir Yahudi tüccar ailesinin çocuğu olarak 14 Ocak 1896’da doğdu, 6 Eylül 1979’da öldü.

1914’te Birinci Dünya Savaşı’nın çıkmasıyla erkek kardeşleri orduya katılmak zorunda kaldı. 1917’de işyerleri kapanınca gönüllü olarak Romanya’ya gitti ve savaş yardımı dairesinde sekreterlik yaptı.1922’de Berlin’e taşındı ve sosyal demokrat parti SPD’ye üye oldu. 

Annelik Yardımı örgütünün kurucularından feminist pasifist Stöcker’in sekreteri olarak, barış hareketinde çalışmaya başladı. Elisabeth Rotten ile bağlantı içinde Alman İnsan Hakları Birliği’nde de faaliyet sürdürdü. Stöcker’in teşvikiyle Berlin’de lise diplomasını aldı ve Göttingen’de hukuk okudu. Orada, filozof ve Uluslararası Sosyalist Mücadele Ligi’nin (ISK) kurucusu Leonard Nelson ile tanıştı ve örgüt içinde görev aldı. Bir avukat olarak, Hitler’in iktidara gelmesi öncesi süreçte komünistleri savundu ve Bochum’da avukatlık bürosu açan ilk kadın oldu. Kızıl Yardım üyeleri yanında 1932 yılında NSDAP’ye karşı tavır aldıkları için yargılanan 13 Bochumlu komünistin avukatıydı. 1933 yılının Mart ayında Paris’e kaçmayı başardı. ISK’nın aktif bir üyesi olarak, orada gazetecilikle Nasyonal Sosyalizme karşı mücadeleye devam etti ve aynı zamanda mültecilerin Almanya’dan kaçırılması ve saklanmasında önemli rol oynadı. 1932 yılında oğlu Roger doğdu, kısa süreliğine de olsa oğlunu yetimler yurduna bırakmak zorunda kaldı. 1943’te Hermann Platiel ile evlendi, düğünden kısa bir süre sonra tutuklandığında, Nora Block-Platiel İsviçre’ye kaçmayı başardı. 1949’da eşi ve oğlu Roger ile Almanya’ya döndü. Kassel’da hakimlik yaptı. SPD’yi Hessen eyalet parlamentosunda temsil etti. 6 Eylül 1979’da, oğlu Roger’in ölümünden çok kısa süre sonra Kassel’de hayata gözlerini kapadı.


İlgili haberler
Müziğin ve mücadelenin kadını: Eartha Mae

ABD’nin pamuk yetiştiriciliği ile meşhur Güney Carolina tarlalarında çalışan, ‘Güney’in pamuk toplay...

GÜNÜN KADINI: Mary Kenney O'Sullivan

Mary Kenney O'Sullivan, yaşamı boyunca kadınların oy hakkı, yoksulların barınma hakkını savundu. İşç...

GÜNÜN RAKAMI: 2019’da erkekler en az 474 kadını öl...

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre, 2019 yılında erkekler en az 474 kadı...

GÜNÜN KADINI: Amalie Brust

Amalie Brust, Almanya’da tekstil işçisi olan bir kadındı. Nazi rejimine karşı direniş savaşçısı olan...