GÜNÜN DİKKATİ: Bir ayda 560 kadın şiddet başvurusu yaptı
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun (KCDP) ağustos ayı raporuna göre, 560 kadın uğradığı şiddet nedeniyle başvuruda bulunarak destek istedi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), ağustos ayında şiddet nedeniyle destek hatlarından ve sosyal medya hesaplarından kendilerine yapılan başvuruları raporlaştırdı. Raporda, kadınların “0212 912 42 43” başvuru hattı, “0505 004 11 98” Whatsapp destek hattı, sosyal medya hesapları, e-mail ve basın yoluyla iletişime geçtiği belirtildi. Rapora göre, 560 kadın uğradığı şiddet nedeniyle başvuruda bulunarak destek istedi. Raporda, kadınların başvurduğu kamu kurumlarında en çok hak ihlalinin yaşandığı yer polis merkezleri oldu. 

YÜZDE 33 ARTIŞ

KDCP'nin raporuna göre, ağustos ayında 560 kadın destek başvurusunda bulundu. Bu kişilerden 306’sı ile ilk başvurunun ardından detaylı görüşme yapıldığı ifade edilirken, 254 kişinin ise ilk başvuru mesajının ardından görüşmeyi devam ettirmediği kaydedildi. Raporda ayrıca, başvuru oranının geçen aya göre yüzde 33 arttığı vurgulandı.

Sadece görüşmeyi tamamlayan kişilerin esas alınarak hazırlanan raporda, öne çıkan veriler şöyle sıralandı:

■ Toplam 560 kişi bize başvurdu. Başvuranlar geçen aya göre yüzde 33 arttı.

■ Türkiye’nin 49 farklı ilinden ve 2 farklı ülkeden kadınlar başvurdu.

■ Kadınların yüzde 21’i başvurdukları kamu görevlileri tarafından hak ihlaline uğradığını belirtti. İlk sırada yüzde 52 oranı ile polis var.

■ Başka bir kadın için yardım isteyen kişilerin bize başvurma oranı arttı.

■ En çok başvuru yüzde 26 oranı ile evli oldukları erkekler tarafından şiddete uğrayan kadınlardan geliyor.

■ Ağustos ayında kadınların en çok başvuru nedeni fiziksel şiddet oldu.

Kadınların bildirdiği sorunlar ise şöyle sıralandı:

■ 6284 sayılı Kanun kapsamında karakola yapılan müracaatlarda koruma kararının 24 saat içinde çıkarılması gerekirken bu süre geciktiriliyor.

■ Koruma kararlarının şiddet uygulayan kişiye tebliği uzatılıyor. Bu durum kadınların tekrar tekrar şiddetle karşılaşmalarına neden oluyor.

■ Hakkında uzaklaştırma kararı verilen failler bu kararı ihlal ettiklerinde uygulanması gereken zorlama hapis cezası çoğu kez uygulanmıyor.

■ Şiddetle mücadele etmek üzere ilgili kurumlara (Şönim, Karakol, Mahkeme vb.) başvurduklarında kendilerine yeterli ve doğru bilgi verilmediğini; nasıl bir yol izleyecekleri konusunda bu kurumlardan destekleyici bir yaklaşım göremediklerini ifade eden kadınlar var.

■ Şikayetçi olmak isteyen kadınlar özellikle karakollarda şikayet etmekten vazgeçirilmeye çalışılıyor. Fail kamu görevlisi ise kadınlar şikayetçi olmaktan korkuyorlar.

■ Boşanma sürecinde kadınlar artan maddi sorunlarla karşı karşıya kalıyor. Çocuklarının velayeti konusunda da kadınlar kaygı yaşıyor.

■ Kadınlar boşanmaya karar verdikleri süreçte ve ayrıldıktan sonra şiddet ve ölüm tehdidi ile karşılaşıyor.

■ Şüpheli kadın ölümlerine dair öldürülen kadınların yakınları kamuoyu desteği ve hukuksal destek arayışında kamu kurumlarında çözüm bulamadıkları için bize başvuruyor.


İlgili haberler
GÜNÜN DİKKATİ: Kovid-19 kadın yoksulluğunu derinle...

UN Women ve UNDP tarafından yayımlanan bir çalışmaya göre, salgın, kadınlar ve erkekler arasındaki y...

GÜNÜN RAKAMI: Ağustos ayında 27 kadın cinayeti yaş...

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2020 ağustos ayı kadın cinayetleri raporunu paylaştı. Ra...

GÜNÜN RAKAMI: Online ortamda kadınlar erkeklerden...

Stay On programının bulgularına göre, kadınların online ortamda şiddete maruz kalma riski erkeklere...