GÜNÜN KADINI: Amalie Brust
Amalie Brust, Almanya’da tekstil işçisi olan bir kadındı. Nazi rejimine karşı direniş savaşçısı olan Amalie, Ravensbrück toplama kampında gaz odasında öldürülmüştü.

Tekstil işçisi Amalie Brust, 12 Haziran 1910’da Almanya Böhmen’de doğdu. Daha 14 yaşındayken Viyana'da tekstil alanında çalışmaya başladı ve Freien Gewerkschaft (Özgür Sendika)’ya üye oldu. Üyeliği 1934 Şubat ayına kadar devam etti. 1930'da Avusturya Komünist Partisi'nin gençlik örgütü KJV'ye katıldı. Rote Hilfe/Kızıl Yardım örgütünün çalışmalarında da aktifti.

Defalarca politik çalışmaları nedeniyle tutuklandı, hapis cezasına çarptırıldı.1937'de işsiz kaldı ve İngiltere'ye gitti, ancak Mayıs 1939'da tekrar Viyana'ya döndü ve bir örgü atölyesinde çalışmaya başladı.

21 Ocak 1941'de Komünist Gençlik Örgütüne bağlı olarak Nazilere karşı illegal propaganda yapmak, yayın hazırlamak, dağıtmak ve halkı isyana çağırmak suçundan iki yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Önce Münih yakınlarındaki Aichach'ta tutuldu, sonra kadın toplama kampı Ravensbrück'e gönderildi. Orada 17 kasım 1944'de bir gaz odasında öldürüldü.

1990 yılında, Viyana'nın 15. bölgesinde bir inisiyatif bir sokağa veya semte onun adının verilmesini talep etti ama Avusturya Sosyal Demokrat Partisi'nin (SPÖ) bölge belediye başkanı bu talebi reddeti.

İlgili haberler
GÜNÜN KADINI: Franceska Mann

Varşova’da yaşayan ünlü bir dansçıydı Franciszka Mann. Ancak yüksek statüsüne rağmen bir Yahudiydi v...

GÜNÜN KADINI: Huda Sha’arawi

Bu evlilik Huda’ya tek bir şey öğretmişti: Baskının ve dayatmanın ne kadar dayanılmaz olduğu gerçeği...

GÜNÜN KADINI: Souha Bechara

‘İçimizdeki yangın’ filmine ilham olan, kendini devrime adamış bir kadın: Souha Bechara.