Seçim 2023
Müziğin ve mücadelenin kadını: Eartha Mae
ABD’nin pamuk yetiştiriciliği ile meşhur Güney Carolina tarlalarında çalışan, ‘Güney’in pamuk toplayıcısı haylaz kızı Eartha Mae’ ile tanışın...

Eartha Kitt için ABD’nin pamuk yetiştiriciliğiyle ünlü eyaletlerinden Güney Carolina’nın tarlalarında 17 Ocak 1927’de başlamış hayat.

Hasadın iyi olduğu o yıl pamuk tarlalarında çalışan Kızılderili ve Afro-Amerikan melezi anne, bir kız çocuğu dünyaya getirir. Toprak anlamına gelen Eartha ismini verir sevgili kızına. Eartha, Alman asıllı olduğu söylenen ve annesinin çalıştığı çiftliğin sahibi olan babasını hiç tanımamıştır. O toprak renkli kızın 1950’li yıllarda milyonların kalbinde taht kuracağını elbette kimse tahmin edemezdi.SİYAHLAR İÇİN EŞİTLİK VE SAVAŞA KARŞI MÜCADELE...
Türkiye'de ‘Katibim’ şarkısını ‘Uska Dara’ adıyla söylemesiyle ünlenen Eartha Kitt, sadece şarkıcılığıyla manşetlere çıkmadı:

Amerika’da Afro-Amerikalılara karşı yapılan ayrımcılığı sona erdirmek üzere başlayan sivil haklar hareketinin zirvede olduğu ve boksör Muhammed Ali dahil pek çok siyahi ünlünün eşitlik için mücadele ettiği 1960’larda Eartha da ön sıralarda boy gösterir.

Amerika tarihinde ilk kez siyahi ve beyaz askerlerin aynı taburlarda mücadele ettiği Vietnam Savaşı’nı, sivil haklar hareketi içindeki pek çok Amerikalı gibi Eartha da haksız bulmakta, savaşa gençlerin gönderilmesinden rahatsızlık duymaktadır. Öyle ki, Başkan Lyndon B. Johnson’un eşi Lady Bird Johnson’un Beyaz Saray’da verdiği bir öğle yemeğine katıldığında söylediği savaş karşıtı sözler Amerika’daki sanat hayatına bir süre ara vermesine sebep olmuştu. Olay sırasında orada bulunan UPI (United Press International) muhabiri ise yaklaşık 50 davetli hanımın bulunduğu odada yaşanılanları şöyle aktarır: “Kitt, Lady Johnson’un Vietnam Savaşı hakkındaki düşüncelerini sorması üzerine ‘Ülkenin en iyi gençlerini vurularak ölmek ve sakatlanmak üzere Vietnam’a gönderiyorsunuz! Onlarsa esrar kullanıyor ve kafayı buluyor. Okula gitmek istemiyorlar çünkü biliyorlar ki bir süre sonra annelerinden koparılıp vurulmak için Vietnam’a gönderilecekler’ diye cevap verdi.”

Manşetlerde sadece Vietnam Savaşı karşıtlığıyla yer almaz Eartha Kitt. 1974’te Güney Afrika’da verdiği konserlerle dikkat çeker, ‘apartheid’e (ırkçılığa) karşı gelmesiyle de tanınır. Dahası 1970’lerde eşcinseller için düzenlenen pek çok organizasyonda yer almaktan çekinmemiştir.

25 Aralık 2008’de, 81 yaşında öldü.
İlgili haberler
La viva Frida!

“Ben bir devrimle birlikte doğdum. Gün ışığını görünceye dek isyanın coşkusuyla dolup, böyle bir ate...

GÜNÜN KADINI: Nwanyeruwa

Nijeryalı Nwanyeruwa insanlardan vergi alınmak istenmesine karşı 25 bin kadını ayaklandırmış dönemin...

GÜNÜN KADINI: Dolores İbárruri; Tutku Çiçeği

“Dizlerimiz üzerinde yaşamaktansa ayakta ölmeyi yeğleriz.” Bu sözler İspanya’nın en tanınmış komünis...