GÜNÜN KADINI: Leonora O’Reilly
Leonora O’Reilly sendika lideri, sendika organizatörü ve kadınlara oy hakkı aktivistiydi.

Leonora O’Reilly, 16 Şubat 1870’te New York’ta işçi sınıfından İrlandalı bir ailenin kızı olarak doğdu. Babası bir yaşındayken öldü ve annesi bir tekstil işçisi olarak uzun saatler çalışıp yatılı öğrencileri evinde barındırarak aileyi destekledi. Çocukluğunda annesiyle sendika toplantılarına katıldı. 11 yaşında bir fabrikada terzi asistanı olarak çalışmak için okulu bırakmak zorunda kaldı. 16 yaşında, İşçi Şövalyeleri örgütüne katıldığında sendika üyesi oldu. Aynı yıl (1886), ticaret örgütleri kurmak, ücretleri yükseltmek ve çalışma saatlerini azaltmak için Çalışan Kadınlar Derneğini kurdu.

KADIN SENDİKALARI BİRLİĞİ KURUCULUĞU
1888’de bir sosyal teori çalışma grubu olan Comte Synthetic Circle’a katıldı. 1894’te bir kadın aktivist ve hayırsever olan Louise Perkins, O’Reilly’yi Sosyal Reform Kulübüne davet etti. Perkins ve diğer varlıklı hayırseverlerin mali desteğiyle O’Reilly, 1897’de emek reformuna odaklanmak için bir yıl çalışmadı. O yıl annesi ile Henry Caddesi yerleşiminde yaşadılar. Bir erkekler kulübü işletti ve tekstil işçileri için örnek bir kooperatif kurdu. 1898’de Pratt Enstitüsü’nde yerli sanat kurslarına katıldı, 1900’de mezun oldu. 1899’dan 1902’ye kadar Brooklyn’deki Asacog House yerleşiminin yöneticisi olarak çalıştıktan ve İstihdam Bürosu aracılığıyla dikiş dikmeyi öğrettikten sonra 1902-1909 yılları arasında Manhattan Kız Ticaret Okulunda ders verdi. 1903 yılında Kadın Sendikaları Birliğinin (WTUL) kurucularından biriydi. 1903-1915 yılları arasında birliğin yürütme kurulu üyeliğini yaptı ve WTUL için organizatör ve işe alım görevlisi olarak çalıştı. Sık sık emek reformları ve kadınların oy hakkı için halka açık sunumlar yaptı.

YİRMİ BİNİN İSYANI
1909’da New York’ta 20 binin isyanı adı verilen grevin düzenlenmesine yardımcı oldu, fabrika güvenlik reformlarına destek oluşturmak için 1911 Triangle Shirtwaist’teki trajik fabrika yangınını anma amaçlı protestolar düzenledi. 1911’de Emekçiler Birliğini kadınlara seçim hakkı için oganize etti. 1915’te Lahey’deki Uluslararası Kadınlar Kongresi’ne sendika delegesi olarak katıldı. 1919’da yine Washington’daki Uluslararası Çalışan Kadınlar Kongresinde sendika delegesiydi. O’Reilly ayrıca Afro-Amerikan haklarını da destekledi ve 1909’da Ulusal Siyahlar Konferansı çağrısını imzalayanlardan biriydi ve bu da Ulusal Siyahları Teşvik Derneği’nin (NAACP) kurulmasına yol açtı. Aynı zamanda NAACP’nin ilk genel komitesinin üyesiydi. 3 Nisan 1927’de hayatını kaybetti

İlgili haberler
GÜNÜN KADINI: Sophie Merau

‘Aşkı yaşa ve yaşama aşkla bağlan’ sözü Sophie Merau’nin hayata anlam bağlayan bir slogandı. Ancak a...

GÜNÜN KADINI: Clarita von Trott

Nazi Almanyası’nda Hitler’e karşı mücadele eden kadınlardan biriydi Clarita von Trott, 28 Mart 2013'...

30 Mart 1874| Barış mücadelecisi Clara Ragaz doğdu

Kadın hakları ve barış için kararlı bir mücadele yürüten, ‘Barış ve Özgürlük için Uluslararası Kadın...