GÜNÜN İLK KADINI: Nadezhda Prokofjewna Suslowa
‘Ben ilkim ama son değil. Binlercesi peşimden gelecek’ diyen Nadezhda Prokofjewna Suslowa, Zürih Üniversitesine kaydına izin verilen ilk Rus ve ilk kadın.

Rusya’nın ilk kadın doktoru Nadeschda (Nadezhda) Prokofjewna Suslowa 1 Eylül 1843’te Nizhny Novgorod vilayetinde doğdu; 20 Nisan 1918’te Aluşta’da öldü. Zürih Üniversitesine kayıt yaptıran ilk Rus ve ilk kadındı.

Nadezhda Suslowa, 1843’te toprak ağası tarafından serbest bırakılan bir Rus köylüsünün kızı olarak doğdu. Ekonomik zorluklara rağmen lise sınavlarını geçti ve 1859’da ev öğretmeni diplomasını aldı. 1861’den 1864’e kadar Saint Petersburg’daki tıp ve cerrahi akademisine stajyer olarak katılmasına izin verildi. Ancak Çar II. Alaxender döneminde daha ileriye gitme olanağı yoktu. Rusya’nın kadınlar için yüksek öğrenim yasağı nedeniyle yurt dışına gitmeye mecbur kaldı. O zamanlar Zürih Üniversitesi, kiliseden veya hükümdardan bağımsız olarak demokratik bir devlet tarafından kurulan ilk üniversiteydi. 1866’da Nadezhda Suslowa, Zürih Üniversitesine kaydına izin verilen ilk Rus ve ilk kadın oldu. İki yıl sonra onu Zürih Üniversitesindeki ilk İsviçreli kadın tıp öğrencisi Marie Heim-Vögtlin izledi. Fyodor Dostoyevsky’nin sevgilisi olarak tanınan kız kardeşi Apollinarija Suslowa ile Zürih’e gitti. Bir mektupta şöyle yazdı: “Ben ilkim ama son değil. Binlercesi peşimden gelecek. ”

Aslında, 1872’de Ruslar Zürih Üniversitesindeki tüm öğrencilerin yüzde 30’undan fazlasını oluşturuyordu. Kadınlar için bu oran 109 Rus kadınla, tüm kadın öğrencilerin yüzde 95’ini oluşturmaktaydı. Ancak hiçbiri, İsviçre ve Rusya’daki ilk kadın doktor olmak için 24 yaşındaki Nadezhda Suslowa kadar yetenekli değildi. Zürih Üniversitesi arşivlerinde Suslowa’nın tıp fakültesinden 14 Aralık 1867’de doktorasını aldığını okuyabilirsiniz. Tezinin başlığı “Lenf Kalbi Fizyolojisine Katkılar”dı. Doktorasından kısa bir süre sonra, 16 Nisan 1868’de Zürihli göz doktoru Friedrich Erismann ile evlendi ve 1869’da onunla birlikte Saint Petersburg’a taşındı. Erismann orada muayenehanesini yürütürken, Nadezhda Suslowa Rusya’da jinekoloji ve pediatri için kendi muayenehanesini kuran ilk kadındı. Evlilikleri 18 Ağustos 1883’te sona erdi. Birkaç yıl önce Nadezhda Suslowa, Erismann’dan boşandıktan sonra evlendiği Rus histolog (doku bilimcisi) Alexander Yefimowitsch Golubew ile tanışmıştı. Birlikte, 1880 civarında, gelişmekte olan ticaret şehri Nizhny Novgorod’da ortak bir muayenehane kurdular. Nadezhda Suslowa kuzeyde yaşamaya dayanamadı ve 1893’te Kırım yarımadasındaki sağlık tesisi Alushta’ya gittiler. Nadezhda Suslowa Karadeniz’deki küçük kasabanın fakir sakinlerine ücretsiz tıbbi bakım sağladı ve köy çocukları için ücretsiz bir okul, bir lise ve bir şehir hastanesi kurdu. Bu toplumsal çalışmalarına ek olarak, birkaç felsefi kitap yazdı. Nadezhda Suslowa 20 Nisan 1918’de Aluşta’da öldü ve Lasurnaoje köyünde selvi ile üzüm bağları arasına gömüldü.


İlgili haberler
GÜNÜN İLK KADINI: Patricia Bath

Patricia Era Bath, 4 Kasım 1942’de New York, Manhattan’da dünyaya geldi. İlk Afro-Amerikan kadın dok...

GÜNÜN İLK KADINI: MMA dövüşçüsü Anita Karim

Pakistan’ın ilk kadın MMA dövüşçüsü Anita Karim ile tanışın.

GÜNÜN İLK KADINI: Zaruhi Serope Kavalcıyan

Dr. Zaruhi Kavalcıyan II. Abdülhamid döneminde kendi adına hekimlik yapamamış, babasının yanında asi...

GÜNÜN İLK KADINI: İlk kadın tarihçi Anna Komnena

Anna Komnena on ikinci yüzyılda yaşamış, Bizans imparatoru Aleksios’un başına gelenleri epik bir dil...

GÜNÜN İLK KADINI: Fatma Meral Sever

O, bu coğrafyanın ilk kadın seyyahı... Bazen kamyondan bozma otobüslerle, bazen bisikletle, bazen yü...

GÜNÜN İLK KADINI: Selma El Majidi

Selma El Majidi futboldaki ‘teknik adam’ tabirini kökten değiştiren bir kadın. Sudanlı futbol takımı...