GÜNÜN İCADI: Panik butonu bu yüzüğün içinde saklı
Ankara’da iki genç, tehlike anında kadınların yardım çağırabileceği panik butonu içeren bir yüzük üretti.

Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü mezunu iki genç olan Burcu Coşkun ile Doğukan Şengül birlikte Wing adlı bir yüzük üretti. Yüzüğün özelliği ise üzerinde bir panik butonu bulundurması. Ürünün fikir sahibi Burcu Coşkun bu yüzüğe neden ihtiyaç duyduğunu ise şu şekilde anlatıyor; “Akşamları otoparktan evime yürürken yol ıssız oluyor ve tedirginlik hissediyorum. Mersin’de Özgecan Aslan olayı olunca kendimi onun yerine koydum. Öğrenciyken dolmuşa bindiğimde ben de aynı korkuları yaşardım. O sırada elinde kolay ulaşacağı bir şey olsaydı, telefonu otomatik mesaj atabilseydi, birileri yanına daha çabuk ulaşırdı diye düşündüm.”

KADINLARIN TEHLİKE ANINDA YARDIM ÇAĞIRMASINI KOLAYLAŞTIRIYOR
İngilizce'de ‘kanat’ anlamına gelen ve koruyuculuğu hatırlatan Wing yüzüğünün ulaşılması en kolay yerde olması ve normal bir yüzüğün ağırlığına sahip hafiflikte olması da bir avantaj. Yüzüğün gelecek 8 Mart’ta piyasaya çıkması bekleniyor. Ancak elbette ki bu kadına yönelik şiddetin karşısında duracak kesin çözümlü bir uygulama değil. Sadece kadınlar tehlike anındayken bunu bildirmeleri ve yardım çağırmaları çok daha kolay oluyor.

YÜZÜK NASIL ÇALIŞIYOR?
Panik düğmesi yüzüğün altında, avuca bakan yerde duruyor. Baş parmakla rahatlıkla basılabiliyor. Yanlışlıkla basılmasın diye içeri göçük yapılmış. Üç saniye basılı tuttuğunuzda, önceden belirlediğiniz beş kişiye konum bilgisi SMS ve e-posta olarak gidiyor. Bu kişiler o andan itibaren mobil uygulama üzerinden sizi takip edebiliyor.


Sizce böylesi uygulamalar kadınların kendilerini daha korunaklı hissetmesini sağlar mı? 


Kaynak: Hürriyet Gazetesi

İlgili haberler
Şiddete uğradığınızda neler yapabilirsiniz?

Şiddete uğrama ihtimaliniz varsa ya da şiddet dolu hayatınızı değiştirmek istersiniz ihtiyacınız ola...

Şiddetin karşısında kadınların yanında posterler

Kadına yönelik şiddet... Dünyanın her yerinde kadınlar şiddete maruz kalıyor ve dünyanın her yeri mü...

Özgecan Aslan davasında cinsel saldırı ile ilgili...

Özgecan Aslan cinayeti kadına yönelik şiddetin vahşet boyutuna varmasına karşı tüm toplumun öfkesini...