GÜNÜN GÜZELLERİ: Yünden masallar yazan kadınlar
Antalya sokaklarını rengarenk örgülerle donatan kadınların el emeği göz nuru işlerine yakından bakalım.

Antalya sokakları bugünlerde rengarenk.

Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Öğretim Görevlisi Derya Tecimer kreatörlüğünde 30 öğrencinin desteğiyle yapılan proje kapsamında Antalya sokakları renk renk desen desen örgülerle kaplandı.


Serginin konseptini oluşturan SPR Prodüksiyon kurucusu Yasemin Akar, yünle farklı eşyaları giydirme sanatının, 2004 yılında Hollanda’da ortaya çıkan “Yün Bombası: Yarn bombing” denilen sokak sanatıyla ortaya çıktığını söylüyor.

“Yarn bombing” yerine Türkiye’de sergiye “Yünden Masallar” adı verdiklerini anlatan Akar, “Yarn bombing tüm objelerin yünden motiflerle kaplandığı, grafiti sanatının bir türü olarak biliniyor. Ağaçlar, direkler, banklar, koltuklar, bisikletler, arabalar, kısacası evdeki ve sokaktaki birçok şey yün motiflerle kaplanıyor. Biz de burada bir otomobili, bisikleti, koltuk ve sandalyeleri yünle kapladık” diyor.

Kadınların el emeğiyle oluşturulan sergi, 16 Ocak-4 Şubat tarihleri arasında Antalya’da görülebilecek. Sergi daha sonra da İstanbul’un hem Anadolu yakasına hem Avrupa yakasına taşınacak.İlgili haberler
GÜNÜN ÖNERİSİ: Bu 4 püf noktasıyla yorgunluğu yeni...

Bahar yüzünü güneşe döndü. Eee mevsim geçişleri yorgunluk yaratır malum. Peki bu yorgunluğa karşı ne...

GÜNÜN GÜZELLERİ: Sari ve Sirak

Afganistan’da yayımlanan Sari ve Sirak çocuk programı standart çocuk programlarından öte toplumsal c...

GÜNÜN GÜZELLERİ: Evsizler ve mülteciler için 770 m...

İsveç'in Göteborg şehrinde kadınlar 1 yılda 770 metrekarelik dev bir battaniye ördü; evsizler ve mül...