GÜNÜN GÜZELİ: 3 milyonluk ödülünü kadınlara, azınlıklara ve mültecilere bağışladı
Astrofizikçi Jocelyn Bell Burnell kendisine verilen ödül parasını ‘yeterince temsil edilmemiş olan kadınlara, azınlıklara ve mültecilere’ burs olarak kullanılması için bağışladı.

Astrofizikçi Jocelyn Bell Burnell temel fizik branşında verilen Breakthrough ödülünü kazandı. Burnell kazandığı 3 milyon dolarlık ödül parasını ‘yeterince temsil edilmemiş olan kadınlara, azınlıklara ve mültecilere’ burs olarak kullanılması için Fizik Enstitüsü’ne bağışladı.

Breakthrough Prize yöneticileri Burnell’e ödül verilmesinin sebebini, “Ömrü boyuncu ilham verici bir liderlik yapması” olarak açıkladı.

Jocelyn Bell Burnell henüz 1967 yılında Cambridge Üniversitesi’nde öğrenciyken o güne kadar varsayım olarak kabul edilen dönen nötron yıldızlarını keşfetmesiyle tanınıyor. Aynı tarihlerde Bell Burnell Cambridge Üniversitesi’ne ait ilk radyo teleskobunu inşa eden beş kişiden biriydi.

‘BULUŞLAR TERK EDİLMİŞ ALANLARDAN GELİYOR’
Burnell 3 milyon doları neden kadınlara, azınlıklara ve mültecilere bağışlamaya karar verdiğini BBC’ye şöyle açıkladı: “Onlar muhtelif konulara yeni bir bakış açısı getirebiliyor. Bu perspektifler de üretkenliği getirebiliyor. Çok sayıda buluş terk edilmişlerden gelebiliyor.” 


İlgili haberler
GÜNÜN CESURU: Mülteci kampında doğdu, uçakla dünya...

Shaesta Waiz Dünya’nın çevresini tek başına uçan kadın pilot olmak için uçuşa başladı.

GÜNÜN GÜZELLERİ: Evsizler ve mülteciler için 770 m...

İsveç'in Göteborg şehrinde kadınlar 1 yılda 770 metrekarelik dev bir battaniye ördü; evsizler ve mül...

GÜNÜN DAYANIŞMASI: Mülteci kadınlar için çalışıyor

Küçükken kendisi de bir mülteci olan Sanatçı Mercy Akuot, şimdi Kenya'daki bir mülteci kampında kadı...