GÜNÜN DAYANIŞMASI: Biz de tıpkı Flormar işçisi kardeşlerimiz gibi direneceğiz
Flormar işçilerine çok yakınlarından, TAYAŞ işçilerinden destek var. Yazdığı mektupla ‘Direniş sesleriniz fabrikamıza kadar geliyor’ diyen TAYAŞ işçisi sendika gelene kadar direneceklerini söylüyor.

Sevgili Flormar işçisi arkadaşlarım:

Size çok yakınınızdan, Tayaş Gıda fabrikasından sesleniyorum: Yalnız değilsiniz.
Direniş sesleriniz fabrikamıza kadar geliyor. Bu sadece sizin değil bizim de direnişimiz. Çünkü biliyorsunuz bizim de bir çok arkadaşımız sendikalı oldukları için işten atıldı. Hem de küçülme bahanesiyle... Küçüldüğü falan da yok, her gün ne kadar büyüyoruz diye bakıyorlar. Sizin direnişiniz hepimize örnek olacak. Bayram yaklaşıyor. Bayram paramız vardı kesildi. Size ramazanda işçi kıyımı geldi, bizim ise yılbaşı ile bütün haklarımız elimizden alındı. İşte biz de bu yüzden sendikaya üye olduk. Sendika haktır. Devlet bu hakkı veriyor ama bu hakkı kullanmamıza izin vermeyen patronlara dokunmuyor. Sendika haktır engellenemez. Flormar işçisi de TAYAŞ işçisi de sendikalı olacak. Başka yolu yok. Biz de sizler gibi direneceğiz. Fabrika, önümüzdeki günlerde 15 günlük bir izin dönemine giriyor. Bu duruş döneminde işçi alımı yapılacağı daha sonra da sendikalı işçilerin çıkarılacağı söylentileri yayılıyor. Yani bayramdan sonra bizim fabrikamızda da biz işçileri bekleyen bir sürpriz var. Şunu unutmasınlar ki biz de tıpkı Flormar işçisi kardeşlerimiz gibi sendika gelene kadar direneceğiz. Sesimizi birlikte duyuracağız. Sesiniz sesimiz, direnişiniz direnişimizdir.

Flormar direnişine selam gönderenlerden biri de Ege Üniversitesi işçileri. Kadroya geçmeyi beklerken kendilerini kapı önünde bulan ve 45 gündür üniversite önünde direnen işçiler de sendikalaştıkları için işten atılan Flormar işçilerine dayanışma mesajı gönderdi.
İlgili haberler
GÜNÜN DAYANIŞMASI: Yalnız yaşayan komşusunu tekrar...

Londra'da yaşayan Lucy Ashen yıllardır aynı apartmanda yaşadığı komşusunun evine ilk kez girdi. Karş...

GÜNÜN DAYANIŞMASI: Yırcalı kadınların mis kokulu s...

Soma Yırca köyünde termik santrale karşı çıkan kadınlar Yırca Hanımeli El ve Ev Ürünleri kooperatifi...

GÜNÜN DAYANIŞMASI: Bar tuvaletinde hayat kurtaran...

Amerika’da bir barın kadınlar tuvaletine asılan notlar tehlike altındaki kadınlara yardımcı olmayı h...