GÜNÜN DAYANIŞMASI: Yırcalı kadınların mis kokulu sabunları
Soma Yırca köyünde termik santrale karşı çıkan kadınlar Yırca Hanımeli El ve Ev Ürünleri kooperatifini kurdu. Yaptıkları ürünleri kamuya taşımak için ise bir bütçeye ihtiyaçları var.

Manisa’nın Soma ilçesi Yırca köyünde 6 bin 600 zeytin ağacının katledilmesi ve termik santrale karşı verilen direnişin ardından, köylü kadınlar santralin atık kömürlerini toplamayı bırakıp farklı bir üretim biçimine girdiler. “Kömürün isi sabunun misi” diyerek yola çıkan kadınlar bir araya gelip sabun evi kurdular. Yırca Hanımeli El ve Ev Ürünleri adıyla kurulan kooperatif yeni bir çalışma içinde. Gıda ruhsatı alıp salça, erişte, zeytinyağı, köy ekmeği gibi ürünlerinde satışını yapıp ev içi emeği kamusal alana taşımaya hazırlanıyor. Bunun için sabuncu kadınlar köyde yer alan 90 yıllık bir evi yeniliyorlar. Bütçelerinin kısıtlı olmasından kaynaklı süreç yavaş ilerliyor. Çoğu zaman durma noktasına geliyor. Süreci hızlandırmak direnişi yaşatmak adına kadınlar dayanışma çağrısında bulunuyor.

Sabuncu kadınlar ile dayanışmayı çoğaltmak adına mis kokulu sabunlarını İstanbul’da.

Tanesi 5 TL olan sabunları alıp Yırcalı kadınlara destek olabilir hem belki yeni yıl hediyesi olarak paylaşabilirsiniz. Destek olmak isteyenler Sare Öztürk ile iletişime geçilebilir.

Telefon: 0545 523 44 79

İş Bankası
Iban: TR88 0006 4000 0014 4070 1658 08


İlgili haberler
GÜNÜN BELLEĞİ: Danimarka Kadın İşçileri Sendikası

Hem kadınların sendikalarda örgütlenmelerinin hem de kadın erkek birlikte mücadele etmesinin gereğin...

GÜNÜN ÖNERİSİ: Ikınıp sıkılmadan da olur, korkmayı...

Ağrı eşiği sadece doğum ağrısının değil her tür ağrının kişiler arasında farklı şiddetlerde hissedil...

GÜNÜN ŞARKISI: Guantanamera

Bir Küba esintisine ne dersiniz? Kıvrak bir dans olan rumbanın ayrılmaz parçası Guantanamera’yu Celi...