GÜNÜN ÇİZGİSİ: Kanlı Nesrin
Pakistanlıların ezberini bozan bir kadınlar tanıştırıyoruz sizi: Kanlı Nesrin. Pakistanlılar şu günlerde internette ilgiyle takip edilen çizgi kadın kahraman Kanlı Nesrin’i tartışıyor. Neden mi?

Pakistan kendi topraklarında hiç de alışık olmadığı bir kadını tartışıyor şu günlerde. Kanlı Nesrin… Sigara içiyor, küfrediyor ve haydutlara karşı savaşıyor. Kanlı Nesrin, Pakistan'ın yeni bir çizgi figürü. Şimdilik maceraları sadece internette izlenebiliyor ama ilgi o kadar fazla ki kısa sürede sinema filmi haline getirileceği söyleniyor.

Kanlı Nesrin, Pakistan'daki birçok kadın gibi baskı altında tutulmuş, taciz, tecavüz, şiddete maruz kalmış. Ancak farkı şu ki köşesine çekilmeyi kabul etmemiş. Sadece kendini korumayı değil, şiddet uygulayan, saldıran erkeklerle mücadele etmeyi, onları yenmeyi öğrenmiş. Özellikle kadınlar, onun bir çizgi film karakteri olduğunu biliyor ama seviyor, ilgiyle izliyor.


Bu kadar ilgi doğal olarak kadınlara dönük geleneksel muhafazakâr değerleri savunan ve kadınları baskı altında tutmaya çalışanları rahatsız ediyor. Bunlar içinde bazıları, "Tamam, haydutlarla savaşsın ama en azından açık saçık giyinmesin, başına bir türban taksın hatta çarşaf giysin, sigara içmesin" diye yaklaşıyorlar. Bazıları kadınlara kötü örnek olduğu için tümden yasaklanmasından yanalar. Kuran Okullarında kadının nasıl olacağı, nasıl yaşayacağının Kuran'da belirlendiği, bunun dışındaki yaklaşımların günah, suç, vb. olduğu propagandasıyla Kanlı Nesrin'e açıktan tavır alanlar da çok. Ancak baskının, şiddetin, adaletsizliğin en yakın tanığı olan kadınlar Nesrin’in hem kadınsı görünüşünü koruması, hem de Pakistan'da yaygın olan zayıf, korunmaya muhtaç kadın görüntü ve dayatmasına karşı olduğu için onu olduğu gibi seviyor ve online da olsa maceralarını yaygınlaştırıyor.

İlgili haberler
GÜNÜN ÇİZGİSİ: Su kadınları

İspanyol illüstratör Sonia Alins, Su Kadınları isimli serisinde yüzen, suya dalan bir grup kadını re...

Pakistan’da kara Kız Çocukları Günü!

Pakistan Senatosu kız çocuklarının asgari evlenme yaşını 16 yaşından 18 yaşına kadar yükseltmek iste...

GÜNÜN BELLEĞİ: Erkek hafızanın kara delikleri, kad...

En az özgür ve en az eşitken, özgürlük ve eşitlik yolunun en önünde kahramanlaşan; tarihi peşlerinde...