GÜNÜN ÇAĞRISI: Sahaları da tribünleri de erkeklere bırakmayın
Tekirdağ Gençlik Hizmetleri Kadın Futbol Takımı futbolcuları, futbolun sadece erkekler için olmadığını söylüyor ve tüm kadınları sahalara, tribünlere çağırıyor.

Tekirdağ Gençlik Hizmetleri Kadın Futbol Takımı (Tekirdağ GHSK) futbolcuları, Tekirdağ’da yoğun ilgi görüyor. Futbolun sadece erkekler için olmadığını söyleyen futbolcular, “Tüm futbol sahaları bizimdir. Özellikle kadınlar sahaları da tribünleri de boş bırakmasın” diye sesleniyor.
Evrim Kepenek’in Jin News’te yer alan haberine göre, Tekirdağ Gençlik Hizmetleri Kadın Futbol Takımı (Tekirdağ GHSK) futbolcuları, meme kanserine yakalanan kadınların hikayelerinin anlatıldığı ‘Yüzleşme’ belgeseline destek olmak için Bozcaada’da düzenlenen ekolojik filmleri festivaline katıldı. Tekirdağ GHSK futbolcuları, 11-15 yaşındaki kız çocuklarından oluşan futbol takımı Tekirdağ’da da yoğun destek görüyor. Futbolun sadece erkeklere has bir oyun olmadığını söyleyen futbolcular, “Tüm futbol sahaları bizimdir” diyor.

‘BABAM İZİN VERMEDİ, SONRA KABULLENDİ’
Berfin Başaslan isimli futbolcu, takıma ilk girdiğinde babasının izin vermediğini ancak kendisini futbol sahasında izleyen babasının zamanla bu durumu kabullendiğini anlatıyor: “Babam kızların futbol oynamayacağına inanıyordu. Şu anda da bu düşüncesinden çok uzak değil ama en azından bana izin veriyor. Benim başarılı olduğumu gördükçe babam futbolumu kabul edecek.”
Takım forvet oyuncularından olan Çiğdem Uruç’un ailesi de ilk başta futbol oynamasına izin vermemiş, ama zamanla kabul etmişler. “Kadınlar korkmadan sahalara insin. Spor yapmak, futbol oynamak herkesin hakkı. Futbolun sadece bir kesimle özdeşleştirilmesini yanlış buluyorum” diyor Çiğdem. En büyük hedefi de büyüyünce beden eğitimi öğretmen olmak ve kendisi gibi kadın futbolcular yetiştirmek.

‘BAŞARMAK İÇİN ÇABA SARF ETMEK ŞART’
Oyunculardan Elif Sümer futbol oynamak için en önemli şeyin istek ve çaba olduğu görüşünde. Kadınlara, “Futbolu çok zor görmesinler bunu başarmak için çok çaba sarf etsinler” diye sesleniyor Elif, “Futbol sadece erkek oyunu değildir sporu herkes yapabilir, kadın erkek fark etmez futbol herkes oynayabilir. Bunu kabul ettirmenin en güzel yolu da futbolda kadınların başarılarının artmasıdır” diyor.

ÜÇ SEZONDUR SAHALARDA
Pınar Özcan, mahallede futbol oynamakla sahada oynamak arasında pek bir fark olmadığını düşünüyor. Takımın en eski futbolcularından olan Pınar, “3 senedir sahalardayım. Daha da devam etmek istiyorum. Futbol güzel bir oyun, insanın zihnini de geliştiriyor. Ama Türkiye’de bu kısma kimse önem vermiyor” diyor.

‘SAHALARI DA TRİBÜNLERİ DE BOŞ BIRAKMAYIN’
Ecrin Başkale’ye de ailesi diğer futbolcular da olduğu gibi önce karşı çıkmış ama sonra zamanla destek olmuş. “Bizim herhangi bir sloganımız yok, biz kendimize inanıyoruz” diyen Ecrin, kadınların futbol sahalarına sadece futbolcu olarak değil izleyici olarak da gitmesi gerektiği görüşünde.


İlgili haberler
Tante Rosa kadın futbol takımıyla sahnede

Futbol erkek işidir diyenlere inat sahaları bırakmayan kadın futbolcular sahnelerin tozunu da attırd...

Kadın futbolu sadece futbol değil

Konak Belediyespor Kadın Futbol Takımı bu yıl 5. kez şampiyon oldu. Kadın futbolcularla şampiyonlukl...

GÜNÜN KAMPANYASI: ‘Futbolda cinsiyetçiliğe son!’

Futbolda yaşanan eşitsizliğe karşı #FootballPeople eylem haftası düzenliyor. Bu haftayla birlikte Ci...