GÜNÜN ÇAĞRISI: Regl döneminde tecride son verin!
Uluslararası Af Örgütü Nepal’in Bajura bölgesinde kadınların regl döneminde sağlıksız ve tehlikeli kulübelerde tecrit edilmesine son verilmeli çağrısı yaptı.

Af Örgütü, Nepal’in Bajura bölgesinde kadınların regl döneminde sağlıksız ve tehlikeli kulübelerde tecrit edilmesine son verilmesi talebiyle Nepal yetkililerine yaptığı çağrıda “Chhaupadi” olarak bilinen ayrımcı ve zararlı uygulamanın derhal sona erdirilmesi için harekete geçmelidir” dedi.

Uluslararası Af Örgütünün yaptığı çağrıda şunları söyledi:

“Nepal yetkilileri, daha fazla insanın ölmesini engellemek ve Chhaupadi uygulamasına son vermek için, Nepalli kadın hakları gruplarına da danışarak tasarlayacakları kapsamlı bir stratejiyi derhal uygulamalıdır. Chhaupadi’yi suç sayan mevcut yasaların etkili bir şekilde uygulanması ve etkilenen bölgelerde yaygın eğitim programlarının hayata geçirilmesi de bu stratejinin birer parçası olmalıdır. Chhaupadi uygulaması, toplumsal cinsiyet ayrımına ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddete uğramama hakkının ihlalidir. Bu haklar, Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Uluslararası Sözleşmesi’nin de aralarında bulunduğu uluslararası insan hakları sözleşmeleri ve Nepal Anayasası’yla güvence altına alınmıştır.”

KADINLAR ÖLÜYOR YA DA CİNSEL ŞİDDETE UĞRUYOR
Nepal’in çeşitli yerlerinde, kadınların ve kız çocukların doğum yaptıktan sonra ve regl döneminde “kirli” olduğuna ve onlara dokunulmaması gerektiğine inanılıyor.
Bu inançtan kaynaklanan Chhaupadi uygulamasında, aileler ve topluluklar, kadınların ve kız çocuklarının neye ve kime dokunabileceklerini kurala bağlıyor. Bu kurallar kapsamında kadınlar ve kız çocukları evden ayrılmaya ve bir ahırda ya da özellikle bu amaç için inşa edilmiş kulübelerde kalmaya zorlanıyor.
Adet kulübeleri genellikle kirli, şiddetli hava şartlarına karşı korunaksız ve güvenliksiz yerler oluyor.
2017’de Chhaupadi’yi suç sayan bir yasa çıkarılmasına rağmen uygulama halen, özellikle de orta batı ve uzak batı bölgelerinde oldukça yaygın. Çok sayıda kadın, Chhaupadi kulübelerinde kaldıkları sırada hayatını kaybetti veya cinsel şiddete uğradı.
Adet dönemi boyunca bir kulübede kalmaya zorlanan bir kadınla küçük yaştaki iki oğlu öldü.

Kaynak: nupel.net

İlgili haberler
GÜNÜN İYİ HABERİ: Nepal’de Chhaupadi geleneği yas...

Nepal meclisi, yüzyıllardır uygulanan Hindu geleneği Chhaupadi’yi yasaklıyor. Yeni kanuna göre, kadı...

GÜNÜN İLKİ: Nepal’de evlenen ilk trans kadın

40 yaşındaki trans kadın Monika Shahi Nath, 22 yaşındaki Ramesh Nath Yogi ile evlenerek “Nepal’de ev...

GÜNÜN BELLEĞİ: Regl ve Yahudi Soykırımı

Regl hayatın bir gerçeği; ama çok az konuşuluyor. Toplama kamplarındaki kadınlar, en vahim ve zorlu...