GÜNÜN İYİ HABERİ: Nepal’de Chhaupadi geleneği yasaklanıyor
Nepal meclisi, yüzyıllardır uygulanan Hindu geleneği Chhaupadi’yi yasaklıyor. Yeni kanuna göre, kadınları bu geleneği uygulamaya zorlayanlara hapis cezası verilebilecek.

Geçtiğimiz günlerde oy birliği ile kabul edilen kanuna göre, kadınların regl dönemlerinde ve doğumdan sonra sürgüne gönderilmesi veya benzer bir uygulamayla ayrımcılığa ve insanlık dışı muameleye maruz bırakılması yasaklanıyor. Önümüzdeki yıl yürürlüğe girecek bu kanuna uyulmaması durumunda üç aylık hapis cezası ve/veya 3,000 rupi (30$) para cezası verilecek.

İLGİNÇ GELENEK ÖLÜMLERE SEBEP OLUYOR
Nepal’de yaşayan birçok topluluk, regl döneminde olan kadınları ‘kirli’ olarak görüyor. Kadınlar regl dönemleri boyunca ve doğumdan sonra evlerinden çok uzakta olan ve Chhau Goth adı verilen sağlığa elverişsiz barakalarda yaşamak zorunda bırakılıyor. Bu dönemlerde kadınların yiyeceklere, dini sembollere, hayvanlara ve erkeklere dokunması da yasak.
Geçtiğimiz ay bir genç kız Chhau Goth’ta uyurken yılan sokması sonucu hayatını kaybetti. 2016’da yine aynı ritüeli uygulamak zorunda bırakılan iki kadın, ısınmak için yaktığı ateşin dumanından zehirlenerek öldü. İnsan hakları savunucuları başka ölümlerin de benzer sebeplerden yaşanmış ancak bildirilmemiş olabileceğini söylüyor.


İlgili haberler
İtalya'da işçi kadınlara 3 gün regl izni

Orada da kadınlar bu iznin kağıt üzerinde kalmasından endişeli... Türkiye'de de bir dönem regl izni...

Doğum teşviki öyle değil böyle yapılır: Küba'da an...

"En az 3 çocuk" diyen ve kadınlar o üç çocuğa canlarından bezmeden, hayattan vazgeçmeden nasıl bakac...

GÜNÜN HABERİ: Regl Emojisi

Doğru duydunuz. Regl emojileri geliyor. Anlamsız o kadar emojinin arasında ne güzel değil mi?