GÜNÜN BİLGİSİ: Sebzeleri sirkeli suda bekletmek doğru mu?
Meyve ve sebzeleri temizlemek, tarım ilaçlarından arındırmak için yaygın bilinen bir hata yapıyoruz; sirkeli suda bekletmek.

Ne yazık ki evimize giren meyve sebzelerin neredeyse tamamı tarım ilaçlarıyla yüklü. Yiyecekleri sirkeli suda bekletmek, tarım ilacından arındırmak için doğru olduğu düşünülen ancak bilinenin aksine doğru olmayan bir yöntem. Hatta bazen daha tehlikeli bile olabilir.

Sebze, meyvelerin, özellikle yeşil yapraklı sebzelerin yıkanması sırasında yaygın olarak sirkeli su kullanılıyor. Ancak bazı tarım ilaçları (pestisit) sirkeli suda daha etkin hale gelerek zararlı olabiliyor. Hangi sebze ve meyvede hangi ilacın kullanıldığını bilemediğimiz için de sirkeli suyla yıkanmamak daha doğru. Sebze ve meyveleri tarım ilacından tamamen arındırmak mümkün olmasa da duru suyla yıkayıp, özellikle yeşillikleri suda bekletmek daha doğru bir temizleme şekli.

Bir diğer yöntem de karbonatlı su olabilir. Sebzelerden tarım ilaçlarını temizlemek için pH’ı alkali bir suya ihtiyaç vardır. Bunun için de 1 litre suda 2 tatlı karbonat eriterek, sebzelerini bu suda bekletmek iyi bir yöntem olabilir. Sebzelerinizi bu suda yarım saat beklettikten sonra durulayın. Parazitlerden arındırmak isterseniz de sirkeli suyu bu aşamadan sonra uygulayabilirsiniz.

İlgili haberler
Gıda paketlerinin üstünde yazan bu şeyler de ne?

Hazır gıdaların üstünde yazan o yüzdeler, o garip kelimeler, o bilmediğiniz dildeki ifadeler var ya....

GÜNÜN ÖNERİSİ: 5 maddede sağlıklı yiyecekler daha...

Size çok basit 5 öneri vereceğiz. Bu önerileri dikkate aldığınız taktirde zaten sağlıklı olarak tüke...

GÜNÜN ÖNERİSİ: Regl öncesi gerginliği beslenme ile...

Adet öncesi gerginlik pek çok kadının ortak sorunu... Doğru beslenme ile sıkıntılarınızı hafifletmek...