GÜNÜN AZMİ: Şaşkın bakışlara rağmen taksicilik yapıyor...
1.5 yıldır taksicilik yapan Gülay Gönülalan ile tanışın... Gönülalan kadınlara çok önemli bir şeyi hatırlatıyor: Kadınlar, içinde azim olduktan sonra her şeyi yapar. Yeter ki kendilerine güvensinler

Antep’te taksicilik yaparak geçimini sağlayan Gülay Gönülalan, yaşamın her alanında kadınların var olması gerektiğine inanarak mesleklerin cinsiyete dayalı olmadığını kanıtlayan kadınlardan biri. 1.5 yıldır sürdürdüğü taksicilik hayatında, yaşadığı kentte insanların takdirini kazanmayı başarmış. En çok da kadınlardan olumlu tepki alan Gönülalan, kadınların ona “İyi ki başladın, artık güvenle gidebiliriz” dediğini söyledi.

KADINLAR HER İŞİ YAPABİLİR
Ticari taksi işletmecisi ve şoförü olan 4 çocuk annesi Gülay Gönülalan, çalıştığı çevrede ve şehrin genelinde çok sevilen biri aynı zamanda. Taksiciliğe başlarken en büyük desteği yine kadınlardan almış. Erkeklerin ise şaşkınlığına aldırış etmeden yoluna devam eden Gönülalan, “Kadınız diye toplumdan mı soyutlanacağız?” diye soruyor. Gönülalan, kadınlara her işte aktif olmalarını öneriyor.

‘ERKEKLER KADINLARIN GÜCÜNDEN ÇEKİNİYOR’
Antep’teki Adliye Taksi Durağı’nda çalışan Gönülalan, bir dostunun tavsiyesiyle işe başladığını söyledi. Kadınların geçmişe göre iş hayatında daha aktif rol aldığını belirten Gönülalan, örnek olarak Antep’te otobüs şoförlüğü ve tramvay vatmanlığı yapan kadınları gösterdi. Tüm kadınların işlerini başarılı bir şekilde yaptığını ifade eden Gönülalan, “Kadınlar hep bastırılmış ve sindirilmişler bu da eşleri ve aileleri tarafından yapılıyor. Erkekler kadınların gücünden çekiniyor. Ama benim erkek meslektaşlarım bana çalışma sürecimde destek verdi. ‘İyi ki başladın, iyi ki varsın’ diyenler de oldu. Ama ben biliyorum ki bu meslekle uğraşmayan erkekler ‘Aaa kadın taksici’ diye içten şaşırıyor. Ancak hiç olumsuz bir tepkiyle karşılaşmadım, hep olumlu tepkiler aldım” dedi.


KADINLAR EVE KAPANMASIN!
Birçok kadının kendisine, “ İyi ki başladın. Artık güvenle gidebiliriz" dediğini aktaran Gönülalan, şöyle devam etti: “ Kadınlar, ‘Evde oturalım, dışarı çıkmayalım’ algısını ortadan kaldırmalıdır. Erkeklerle her alanda dişe diş mücadele etmeliyiz. Evde oturulduğu zaman bir yere varılmıyor. Ancak şu da bir gerçektir. Hiçbir erkek, kadının taksicilik yapmasını istemez. Ama kadın isterse çok da güzel yapabilir. Yeter ki kadın istesin. Ben bu işe başlarken çok tereddüt ettim. Acaba olur mu, olmaz mı diye sorular soruyordum kendime. Öyle düşünürken bir kereden bir cesaret geldi. Kollarımı sıvayıp taksiye çıktım. İlk gün biraz bakışlar falan tuhaf geldi; ama sonradan kabullendiler.”

‘ELİMDE OLSA TIR ŞOFÖRLÜĞÜ DE YAPARIM’
Ülkede kadının yakın çevresi tarafından bastırılıp sindirildiğini söyleyen Gönülalan, kadının o baskıdan çıkıp sosyalleşmesi gerektiğini vurguladı. Gönülalan, “Sosyalleşme derken sadece sinemaya, tiyatroya gitmeyle değil, oralara gidilmekle sosyalleşme olmuyor. Kadın her alanda ağırlığını koymalıdır. Özellikle; iş hayatında var olabilmelidirler. Elimde olsa TIR şoförlüğü de, otobüs şoförlüğü de yaparım. Sadece ben değil tüm kadınlar her işi yapabilir. İçlerinde azim olduktan sonra gerisi kolaydır. İmkanları dahilinde olan her işin peşinden koşsunlar. Kendilerine güvensinler” diye konuştu.
Kaynak: MA

İlgili haberler
GÜNÜN AZMİ: Huzurevinde okuma yazma öğrenen kadın

Manisa’da bir huzurevinde yaşayan 72 yaşındaki Fatma Karabacak’ın yıllardır içinde ukte kalan okuma...

GÜNÜN AZMİ: Söylenenlere aldırış etmedi, Kick boks...

Eşini ve çocuğunu kaybettikten sonra umutsuzluğa kapılan 30 yaşındaki Gülsüm Özen, çevresinin “Dul k...

GÜNÜN AZMİ: Zorlu koşuları zorlu günlerle aşıyor

Bulgaristan’da 2015’te düzenlenen Dağ Kros Yıldızlar Şampiyonası’nda dünya üçüncüsü olan milli atlet...