GÜNÜN AZMİ: Söylenenlere aldırış etmedi, Kick boks şampiyonu oldu
Eşini ve çocuğunu kaybettikten sonra umutsuzluğa kapılan 30 yaşındaki Gülsüm Özen, çevresinin “Dul kadınsın, evinde otur” baskılarına etmedi; Turkish Open’da yarışarak şampiyonluğu göğüsledi.

Bağcılar Belediyesi Sancaktepe Mehmet Selim Kiraz Kültür Merkezinde Kütüphane Sorumlusu olarak çalışan Gülsüm Özen, 2007 yılında Altay Özen ile hayatlarını birleştirdi. Çiftin bu evlilikten 2 çocuğu dünyaya geldi. Çocuklardan doğuştan kalp rahatsızlığı bulunan Melih Özen 2 yaşında geçirdiği kalp ameliyatı sonrasında hayatını kaybetti.
Özen’in eşi Altay Özen ise 2012’de geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybetti. “Dul kadınsın, dışarıda ne işin var. Evde otur” sözleri Özen’in umutlarını yok etti. Ailesinin evinde çatı katında oğluyla birlikte hayatını sürdürdü ve evden hiç çıkmadı.

Tutunacak bir dal arayan genç kadına 20’li yaşlarda hobi olarak yaptığı kick boksa Hasan Fahri Şen sayesinde tekrar başladı. Özen ise bu teklifi ilk başlarda sadece zayıflamak için kabul etti. 30 kilo verdi ve antrenörünün ona yapmış olduğu sürprizle hayatı değişti. Şen, Özen’in lisans işlemlerini başlattı. Özen, çevresinin baskısına aldırış etmeden hayattaki tek dayanağı oğluna örnek olabilmek için çalıştı. 08-14 Ocak 2018’de Antalya’da düzenlenen Uluslararası Türkiye Açık Kick Boks Turnuvasına (Turkish Open) katıldı. Yarıştığı her iki branşta da büyük bir başarı elde etti ve Turkish Open kick boks şampiyonu oldu.

‘KADININ BAŞARILI OLMASINI HAZMEDEMİYORLAR’
Gülsüm Özen, başarıya giden yolda yaşadığı zorlukları şu sözlerle anlattı:
"Dul kadın ibaresi bizler için çok kullanılıyor. Defalarca, ‘Ne işin var? Dışarı çıkma. Onu yapma’ dediler. Aslında evlatlarımıza daha iyi eğitim verebilmek ve öğrendiğim şeyleri onlara daha iyi aktarabilmek için bizlerin ayaklarının yere daha sıkı basması gerekiyor. Bence kadının başarılı olmasını hazmedemiyorlar. Dalga geçen de oldu ama bunlar beni yıldırmadı. Kendimde yeniden ayağa kalkabilecek ışığı gördüm. ‘Mücadelene devam etmelisin’ dedim. Çünkü benim bakmakla yükümlü olduğum bir çocuğum var.”

‘MÜCADELE EDİP KAZANAMADIĞIMIZ BİR ŞEY OLAMAZ’
Kadınların hiçbir zaman umudunu kaybetmemesi gerektiğine dikkat çeken Özen, “Yeniden hayata dönmüş bir kadın olarak, ‘Bakın ben yaptım’ diyorum. Mücadele edip kazanamadığımız bir şey olamaz. Birinci olup da madalya boynuma takıldığında gerçekten çok mutlu oldum. Kimse yılmasın. Önümüze ne çıkarsa çıksın, ne kadar olumsuzluk yaşarsak yaşayalım bizim daha duyarlı, ılımlı ve güzel bir şekilde hayata devam etmemiz gerekiyor.”

İlgili haberler
GÜNÜN PORTRESİ: Karoline von Günderrode

19. yy’da “Romantik dönemin ‘Sappho’su” diye anılan Günderrode’nin şiirleri, düz yazıları ve oyunlar...

GÜNÜN FİLMİ: Temple Grandin

Temple Grandin, otizmli bir kadın... Yaşamı boyunca çevresi tarafından eksik görülen, garipsenen ama...

GÜNÜN ÖYKÜSÜ: Bir günde kader yazılmaz

Anita hamile olduğunu Luca’ya söylediğinde genç adam dondu kaldı. Ne mutluluk, ne üzüntü… Hesapta ol...