GÜNÜN RAKAMI: Hapishanelerdeki çocuk sayısı 2979’a yükseldi
TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu, hapishanelerdeki çocuk sayısının 2979'a çıktığını belirtti. Ekim ayından bu yana dört ayda 151’i buldu.

Ekim 2017’deki çocuk mahpus sayısı 2828 iken TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nda yapılan toplantıda bu sayı 2979 olarak belirtildi. Çocuk mahpus sayısındaki artış, dört ayda 151’i buldu.
Hapishanelerde anneleri ile tutulan çocuk sayısının 650 olduğu ifade edilirken hamile tutukluların sayısının da 65 olduğu söylendi.

440 KİŞİLİK HAPİSHANEYE BİN 922 MAHKÛM
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu toplantısı sırasında Maltepe Ceza İnfaz Kurumu Kampüsü içerisinde bulunan Açık, 2 No’lu L Tipi Kapalı ve Çocuk Cezaevi’ne ilişkin rapor paylaşıldı.
AKP’li Mehmet Metiner ile Fatma Benli, CHP’li Veli Ağbaba ve HDP’li Sibel Yiğitalp’in incelemelerinin ardından oluşturulan raporda, 440 kişilik kapasiteyi sahip hapishanede toplam bin 922 mahkumun bulunduğu ifade edildi. Ranzaların koğuşlarda dört katı kadar artırılarak kapasitenin artırıldığı ifade edilen raporda ilginç bir “otopark” değerlendirmesi de yer aldı. Kapasite dışı bin 500 mahkumun bazı günlerde yemekhaneye getirilen yataklarda yatmak zorunda olduğu belirtilen raporda, buna karşılık kurumun 2 bin 500 araç kapasiteli otoparkının bulunduğu ve bu otoparkın mahkumları ziyarete gelenlerin hizmetinde olduğu ifade edildi.

15 GÜNDE 1 SAAT SPOR
Maltepe Hapishanesinde sıcak suyun mahkum başına 50 litre ile sınırlandırıldığı ifade edilirken, mahkumlardan edinilen bilgilere göre hak ihlalleri ve eksiklikler şöyle sıralandı:
“Ziyaret edilen yetişkin koğuşlarında diş doktoru ihtiyacı, TV kanallarının yetersizliği, 15 günde bir saat yapıldığı için spor imkânlarının yetersizliği, OHAL KHK’lerinde yer alan hükümlerin Kurum idaresince mahpuslar aleyhine uygulandığı, açık görüşlerin iki ayda bir yaptırılması, sevklerde askerden kaynaklı sorunların yaşanabildiği, mektupların geciktiği, sosyal ve kültürel haklardan sınırlı şekilde faydalanabildikleri, hastane sevklerinin zaman zaman günlerce geciktiği bildirilmiştir.”

Kaynak: Hapiste Çocuk

İlgili haberler
Adaletsizliğin kurbanı olan çocuklar

Anneleriyle beraber doğduğunda ya da doğduktan kısa süre sonra cezaeviyle tanışan 560 çocuk kötü koş...

GÜNÜN RAKAMI: 624 çocuk annesiyle cezaevinde

Adalet Bakanlığı açıklamasına göre, hapishanelerde annesiyle kalan 0-6 yaş arası toplam 624 çocuk va...

3 aylık hamile kadın, ‘savaşa hayır’ dediği için b...

‘Savaşa hayır dediği için bir haftadır gözaltında tutulan 3 aylık hamile Feride Eliaçık, bugün sabah...