GÜNÜN ŞARKISI: Caz’ın anası Sevinç Tevs’ten...
Türkiye'deki ilk caz yorumcusu unvanına sahip kadını tanıyor musunuz? Bugün geçmişe gidiyoruz ve Sevinç Tevs’ten güne güzel şarkılar armağan ediyoruz.

Türkiye'deki ilk caz yorumcusu unvanına sahip olan Sevinç Tevs dünyaca ünlü olmasına rağmen günümüzde raflarda kalmış bir sanatçıdır. Hatta raflarda kaldığını söylemek bile yanlış olur ki; Sevinç Tevs'in basılı ne bir albümü ne de bir plağı vardır. Tek plağı (45'lik) ölümünden sonra basılmış ve o da "Oklahoma Blues" ile "Take The 'A' Train" parçalarını içermiştir. Kendisi bu plağı görememiştir ama Amerika'dan Mısır'a kadar dünyanın dört bir yanında caz parçalarını söylemiş ve televizyonlara, radyolara çıkmıştır. Türkiye'deki lakabı "Caz'ın Anası"dır.

Sevinç Tevs kız kardeşi Sevim Tevs ile Ankara Radyosu'nda program yaptığı yıllar dikkat toplamış ve 1940'larda kardeşiyle birlikte Andrews Sisters grubunun şarkılarını seslendirmişlerdir. Konservatuar eğitiminden sonra ilk konserini Yunanistan'da vermiş, 1948 yılında New York'ta bir yarışmada Arif Mardin'in bestelediği "For You" şarkısını seslendirmiştir. Jazz Festivali kapsamında For You ile birinci olurken, kaynaklara göre bu parça tam 12 tane Grammy Ödülü almıştır. BBC'de ve Berlin televizyonunda çıkan ilk Türk sanatçı olan Sevinç Tevs sonrasında Amerika, İngiltere, Fransa, İtalya, Yunanistan, Mısır gibi birçok ülkede sayısız konser vermiştir. 1968'de Yunanistan'daki Apollian Müzik Yarışması'na "Ve Ben Yalnız" eseriyle katılan Sevinç Tevs aynı zamanda Hammâmîzade İsmâil Dede Efendi'nin (Türk besteci) öz torunudur. Türk sanat müziğinin tüm klasiklerini ezbere bilirken, Türkiye'de de bir ilki başarmış ve cazı tanıtmıştır. Kendine özgü tarzıyla ve caz standartlarındaki sesiyle, Türk müziğinden yapılmış eserleri de seslendirmiştir. Sevinç Tevs aynı zamanda yorumcu ve söz yazarı Şehrazat'ın annesidir.

Sevinç Tevs 1976 yılında mücadele etmesine rağmen kanserden ölmüştür.

İlgili haberler
GÜNÜN ŞARKISI: Caz müziği bir de Elif Çağlar’dan d...

Müziğe farklı bir tat başka bir doku getiren caz sanatçısı Elif Çağlar’ı dinlediniz mi?

GÜNÜN ŞARKISI: Workin’ Woman Blues

Bir kere dinlediğinizde mutlaka bir kez daha dinlemek isteyeceksiniz. İşte karşınızda; Valerie June’...

GÜNÜN ŞARKISI: Kozmic Blues

Janis Joplin’in hit parçalarından Kozmic Blues. Hayat kadar gerçek bir şarkı.