GÜNÜN ARAŞTIRMASI: Erkekler için doğum kontrol hapı
Bilim insanları erkekler için doğum kontrol hapı geliştiriyor. Öneli bir yok kat edilen araştırmalarda hap kullanımından sonra sperm sayısının azaltılması hedefleniyor.

Korunma yöntemlerinin çok büyük bir bölümü kadınlar için ve vücut dengesi açısından oldukça zorlayıcı yöntemler bunlar. Erkekler için olan az sayıdaki yöntem de daha sağlıklı ve risksiz olmasına rağmen daha az tercih ediliyor. Ancak bu sıralar bilim insanları erkekler için bir doğum kontrol hapı üzerinde çalışıyor. Üstelik bu hap kadınların kullandığı gibi hormon dengesini, karaciğer ve böbrekleri de zorlamayacak.

Washington Üniversitesindeki bilim insanlarınca geliştirilen doğum kontrol hapı, ABD’nin Chicago kentinde düzenlenen Endokrinoloji Derneği’nin yıllık toplantısında duyuruldu.

Erkekler için geliştirilen ve test aşamasındaki doğum kontrol hapı, 18 ila 50 yaşları arasında 83 erkekte bir ay boyunca denendi. Deneklerde her gün kullanılan hap sonrası sperm üretimi için gerekli testosteron ve diğer iki hormonda önemli ölçüde düşüş yaşandığı gözlendi. Söz konusu düşüşle sperm seviyesinin de gebelik için yetersiz olduğu tespit edildi.

Hapın, daha önceki versiyonlarındaki gibi böbrek ile karaciğere zarar vermediği ve kadın doğum kontrol haplarındaki gibi kilo alımı ya da akneye yol açmadığı kaydedildi.

Araştırmaya katılan Profesör Stephanie Page, erkekler için geliştirilen günlük hapın ‘büyük bir adım’ olduğunu söylüyor. Page, “Çoğu erkek, geliştirme aşamasındaki uzun süre etkili doğum kontrol iğneleri veya jellerin yerine sadece alındığı gün etkili olacak günlük hapları tercih edeceklerini dile getirdi” ifadelerini kullandı.

Araştırmanın henüz başında olduklarını da söyleyen Page, “Daha alacak çok yolumuz var” diyor. Araştırmanın bir sonraki aşamasında, denekler hapı üç ay boyunca kullanacak.

Dünyada kadınlar için doğum kontrol hapı yaygın olarak 1961’de kullanılmaya başlanırken, erkekler için 30 yıldır benzer bir hap geliştirilmeye çalışılıyor.

İlgili haberler
GÜNÜN İLGİNCİ: Tarihten 5 İlginç Gebelik Testi

Bugün hamile olup olmadığınızı öğrenmenin hem bilimsel hem de kolay pek çok yöntemi var. Tabii bu yö...

GÜNÜN İLLÜSTRASYONU: Ah o hamilelik günleri

Hamileliği her kadın farklı yaşasa da normalden daha stresli ve gelgitli bir dönem olduğu konusunda...

Doğum kontrolü hâlâ kadının görevi

Doğum kontrolü hâlâ kadının görevi olarak görülüyor. Kadınlar ilaçların yan etkilerini kadermişçesin...