Vücudumuzdan mesaj var!
Yüzünüz solgun, dudaklarınız mor mu? Tırnaklarınız hemen kırılıyor, kemikleriniz ağrıyor mu? Diş etleri kanaması derdiniz mi oldu? O halde bu mesajları dikkatle okuyun!

Vücudumuzda her an bir şeyler olup bitiyor. Bunun için de birçok mineral ve vitamin kullanılıyor. Sağlıklı bir insanda soluk alıp vermekten başlayıp şekerin parçalanıp enerjiye dönüştürülmesine, yiyeceklerin parçalanıp sindirilmesine kadar tüm süreçlerde etkili olan bu vitamin ve mineral yokluğu, bize birtakım sinyallerle kendini hissettirir. Bazen ufak bir mesajın doğru algılanması, kişiyi erkenden hekime getiren ve çok daha kötüleşebilecek bir durumu basitçe, kökten çözmeye yarayan bir kurtarıcı olabilir. Bu yüzden bazen küçük mesajları, altta yatan başka herhangi bir hastalık yoksa da, dinlemek gerekir.

GECE GÖRMEKTE ZORLU MU ÇEKİYORSUNUZ?

A vitamini normal ve gece görmede destek sağlayan bir vitamindir. Eksikliğinde göz akı ve korneanın parlaklığını kaybederek kuruması ve gece körlüğü gibi problemler ortaya çıkabilir.

A vitamini; karaciğer, balık yağı, süt, tereyağı, yumurta, böbrek, peynir, yoğurt gibi hayvansal gıdalarda ve Ispanak, maydanoz, mercimek, pırasa, brokoli, pazı, kabak, havuç, patates, kavun, kırmızı biber, greyfurt, bezelye, karpuz gibi bitkisel kaynaklarda bulunur.
Doktor reçetesi olmadan A vitamini kullanmak özellikle gebelerde zararlı etkilere neden olur. Doktorunuza danışmadan kullanmayınız!

TIRNAKLARINIZ ÇABUCAK KIRILIYOR, SAÇLARINIZ CANSIZLAŞIYOR MU?

Saçlarda kepeklenme, dökülme, cansızlık, kırılmalar; tırnaklarda çabuk kırılma, yumuşama, beyaz lekeler ve yavaş uzama gibi belirtiler H vitamini diğer adıyla biotin ya da B7 vitamini eksikliğini işaret edebilir.
E vitamininin de yaşlanma geciktirici, hücre yenileyici etkisi ile yokluğunda ciltte kuruma çatlaklar ve kırışıklıklar sık görülebilir.
E vitamini; badem, ay çekirdeği, kabak çekirdeği, fındık, ceviz gibi kuruyemişlerde; zeytinyağda, ıspanak, marul, tere, maydanoz, lahana, brokoli, balkabağı, kereviz gibi sebzelerde; ton balığı, somon, sardalye ve hamsi gibi balıklarda; muz, kivi, avokado, mango gibi meyvelerde bulunur.

DURDUK YERE KANAMALAR NEYİN HABERCİSİ?
Regl kanamalarının uzun sürmesi, sebepsiz yere diş eti ve burun kanamalarının oluşması, idrarda ya da dışkıda kan görülmesi, yenidoğan bebeğin göbeğinden kanaması K vitamini eksikliğine işaret olabilir.
K vitamini; lahana, maydanoz, brüksel lahanası, fasulye gibi yeşil yapraklı sebzeler ile et, yumurta ve peynirde bulunur.


CİLTTE MORARMALARA DİKKAT!
Vücutta herhangi bir travmaya maruz kalmadan cilt altında kolayca morlukların oluşması ya da ciltte kırmızı-mavi renkte morluk ve noktaların görülmesi C vitamini eksikliğini ifade edebilir. Çünkü C vitamini eksikliği vücutta çeşitli dokuların yıkılmasına ve doku tamirinin sekteye uğramasına neden olur.
Limon ve özellikle greyfurt C vitamini deposudur; günlük 1 adet greyfurt tüketmek neredeyse günlük C vitamini ihtiyacını karşılar.


YORGUNLUK- HALSİZLİK- DİKKATSİZLİK ÜÇGENİ

Vücutta uzun süreli yorgunluk, zihin bulanıklığı ve fiziksel koordinasyon bozukluğu hissedilmesi, B1 vitamini eksikliğini ifade edebilir. B1 vitamini özellikle beynin enerji üretimi için gereklidir. Tam tahıllar, et, yumurta, süt ve süt ürünleri, fasulye, mercimek, fındık, ayçiçeği tohumu, badem, brokoli, ıspanak, narenciye, avokado, muz gibi besinlerde bulunur.

DİL VE DERİDE ÇATLAKLAR VARSA…

Bazı deri hastalıkları ve sinir sistemi bozuklukları B6 vitamini eksikliğinden kaynaklanabilir. Özellikle dudak ve dil çatlaması ya da egzama gibi belirtiler, vücutta B6 vitamini eksikliğini işaret edebilir. Eksikliğinde hücre yenilenmesi yavaşlar ve egzama, iltihaplanma gibi deri problemleri görülebilir.
Karaciğer, böbrek, beyin, yumurta sarısı, tavuk, balık, süt ve süt ürünleri ve bira mayası B6 içeriğine sahiptir. Muz, avokado, patates, ıspanak, bezelye ve yulaf ise bitkisel kaynaklı B6 depolarıdır.

‘KEMİKLERİM SIZLIYOR’ DİYORSANIZ...

D vitamini güneş ışınlarının deri yoluyla vücuda alınması ile oluşan ve yağ dokusunda depolanan ve kemik oluşumunda görevli bir vitamindir. Vücutta D vitamini eksikliği kendini kemik ağrısı, kemik erimesi, halsizlik olarak gösterebilir.
D vitamini; özellikle öğle güneşinde, koruyucu sürmeden güneşlenerek vücuda alınabilen bir vitamindir. Çok az gıdada D vitamini doğal olarak bulunur. Somon ve ton balığı gibi yağlı balıklar en iyi D vitamini kaynaklarındandır. Ciğer, yumurta sarısı ve peynir düşük düzeyde D vitamini içerir.


‘CİLDİM SOLDU’ DİYENLER...
Halsizlik bazen de kan yapım hücrelerinin ya da kanda oksijen taşımakla görevli hemoglobinin taşıma aracı olan demir mineralinin eksikliğine bağlı kansızlık sebebiyle olabilir. Demir eksikliği anemisi en sık görülen vitamin-mineral eksikliğidir. Anemi derin ise ciltte soluk bir görüntüye neden olabilir.
Demir minerali en fazla; et, yumurta sarısı, dalak, karaciğer, böbrek, kuru meyveler, fındık, hurma, koyu yapraklı sebzeler, tahıllar, pirinç, midye, istiridye, armut, fasulye, kabak, maden suyu, badem, pancar, tavuk, mısır gevreği, balık, şeftali, kahve gibi gıdalarda bulunur.


İlgili haberler
GÜNÜN BİLGİSİ: Günde 20 dakika güneş ışığı D vitam...

D vitaminini doğal gıda kaynaklarıyla almak mümkün ama asıl kaynak güneş ışığı. Günde en az 20 dakik...

Yokluğu bin dert D vitamini

Kemik ağrılarından kalp damar hastalıklarına, depresyondan saç dökülmesine pek çok hastalığın D vita...

Mide gribi diye bir şey var mı?

Mide gribi denen, mide barsak enfeksiyonları dünyada en sık konulan klinik tanıdır. Özellikle kalkın...