GÜNÜN ÖNERİSİ: 6 maddeyle hamilelikteki sırt ağrısından kurtulun
Yapılan araştırmalar sonrasında hamile kadınların dörtte üçünün sırt ağrılarından muzdarip olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Peki bu ağrılara karşı ne yapmalı?

Gebelik süresince sırt ve bel ağrısı çok sık görülür. Çünkü kilo artışından dolayı vücudun ağırlık merkezi değişir ve değişen hormonlar nedeniyle pelvis adı verilen bölgedeki eklem ve bağlar gevşerler. Uzmanlar hamilelikte sırt ağrısına karşı şu önerilerde bulunuyor:

DURUŞ ÇALIŞMASI YAPIN

Bebek büyüdükçe ağırlık merkeziniz öne doğru yer değiştirir. Bunu önlemek için sırt bölgesindeki zayıflığı telafi edebilirsiniz. Bu da sırt ve bel bölgenizdeki kasları kuvvetlendirerek olur: Dik, göğsünüz ilerde, omuzlarınız geride ve gevşek oturun, dizlerinizi kilitlemeyin.

AYAKKABI SEÇİMİ

Ayak kavisini destekleyen, düz olmayan, hafif topuklu ayakkabılar tercih edin. Ağırlık merkezinizi daha da öne taşıyacak ve dengenizi bozacak yüksek topuklardan uzak durun. Belinize destek olacak gebelik korselerinin de faydasını görebilirsiniz.

KALDIRIMA POZİSYONU

Küçük objeleri kaldırırken, belinizi bükmeden önce çömelin sonra bacaklarınızla yükselin. Belinizi bükmeyin. Gerekirse yardım alın.

YAN YATARAK UYUYUN

Sırt üstü değil yan yatın. Tek ya da her iki dizinizi bükün. Dizlerinizin arasına, belinizin altına veya sırt arkasına konulan gebelik yastıklarını kullanmak faydalı olacaktır.

SICAK, SOĞUK UYGULAMA VEYA MASAJ

Etkinlikleri sınırlı olsa da doğru masaj, sıcak ya da soğuk uygulama faydalı olacaktır.

FİZİKSEL AKTİVİTE GÜNLÜK RUTİNİNİZ OLSUN

Düzenli fiziksel aktivite, sırt ve bel kaslarınızı güçlendirir ve ağrılarınızı azaltır. Özellikle yürüyüş ve yüzme faydalı egzersizlerdendir. Daha önce sporla ilgilenmediyseniz mutlaka gerilme / gevşeme ve egzersiz konusunda uzman birine danışmalısınız. Gün içinde duruşunuzu kontrol etmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. İki haftadan uzun süren ciddi bel ve sırt ağrınız varsa doktorunuzla iletişime geçin.

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili haberler
Hamile işçilere 12 saat çalışma dayatması

Bektaş Tekstil’de aralarında hamile işçilerin de olduğu 55 işçi 12 saat çalışma dayatmasını kabul et...

Hamile işçinin ‘sağlıksız güvencesi’

Boya kokusu tinerle karışmış, koku bütün fabrikaya yayılmış. En uç köşede hamile bir kadın çalışıyor...

GÜNÜN BİLGİSİ: Hamilelikte folik asit adeta bir ka...

Yeni doğan bebeklerde Spina Bifida yani ayrık omurga hastalığı yaygın. Hamilelik dönemi ve özellikle...