Vergilerimiz özel okullara teşvik değil devlet okullarında çocukların ihtiyacına kullanılsın
Aanaokullarında yardımcı öğretmenin ücretinin bir kısmını da veliler ödüyor. Ekmek ve Gül'e mektup yazan bir veli soruyor: “Neden devletin sorumluluklarını bizim üzerimize yıkılıyor?”

Sibel İsmet Çakır’da biri anaokulu biri ortaokula giden iki çocuğum var. Bizim okulumuzdaki öğretmenin söylediğine göre devletten gelen yardım olursa yemek verecekler. Okulun ilk günü yemek gelmedi çocuklara, ben koydum beslenmelerini. Bu yetmezmiş gibi anaokulu öğretmenlerinin yanında bulunan yardımcıların ücretlerinin bir kısmını da veliler kendileri karşılayacakmış bundan sonra. Yardımcıların ücretlerinin yarısını okul, yarısını aylık olarak biz ödeyecekmişiz.

BİR ALIŞVERİŞ EN AZ 300-400 LİRA

Anaokullarından bir öğün yemeğin kesilmesi hayatımızı oldukça etkiliyor. İki çocuğum var ikisine de süt, meyve suyu beslenme koymam lazım. Beslenmeyi ikisine de aynı şekilde koymayı düşünüyorum. Birine koyup diğerine koymamak olmuyor. Bir gün sigara böreği, bir gün çikolatalı ekmek, bir gün sandviç koyuyorum. Süt ve meyve suyu beslenmede şart oluyor, suyla geçiştiremiyorsun. O yüzden zor bir durum. Bir alışveriş en az 300-400 lira mal oluyor. Peynirini, sütünü, kıymasını katmasan bile aylık bin lirayı buluyor harcama. Eşim boyacı yazın çalışıyor, kışın iki üç ay işsiz. Kendi evimizde oturmamıza rağmen oldukça zorlanıyoruz.

NEDEN ÇOCUKLARIN BESLENMESİNE VE YARDIMCI ÖĞRETMEN ÜCRETİNİ BİZ KARŞILIYORUZ?

Bence devletin bütçesi var. Ama özel okullara var. Özel okula giden çocukları olan arkadaşlarımdan biliyorum. Özel okul ücretlerinin yarısından fazla yardım ediyor devlet. Peki, neden devlet okullarına yardım edilmiyor? Bence devlet okullarına yardım edilmeli, devletin kendi okulu sonuçta. Neden biz aylığımızın büyük bir kısmını çocukların beslenmesine ve yardımcı öğretmenin ücretine ayırıyoruz? Hadi benim iki çocuğum var ama üç beş çocuğu olan ne yapıyor bilmiyoruz. Neden sorumluluk bizim üzerimize yıkılıyor?

ÇOCUKLARIM İÇİN SES ÇIKARIYORUM

Dünkü basın açıklamasına da çocuklarım için katılmak istedim. Devletin çocuklara sağlamadığı yemek hakkı için, çocuklara ayrılmayan bütçe için, kendi hakkımı savunmak için katılmak istedim. Çünkü üzerine basa basa söylüyorum, devlet bu sorunu çözmeli. Bizim vergilerimizi camiye, özel okula yatıracağına kendi okullarına yatırması daha mantıklı.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Okul öncesinde kimi okullarda velilerden beslenme...

Israrlarla kazanılan okul öncesinde ücretsiz yemek hakkı Milli Eğitim Bakanlığından hiçbir açıklama...

EMEP Milletvekili Sevda Karaca MEB'e sordu: Okul ö...

Yayın Kurulu Üyemiz ve EMEP Milletvekili Sevda Karaca, okul öncesi eğitimde geçtiğimiz yıl başlatıla...