Pınar'ı 'namus' diyerek infaz ettiler
Balıkesir Altınoluk’ta geçtiğimiz hafta bir kadın cinayeti yaşandı. 22 yaşındaki Pınar kocası tarafından katledildi. Katil koca hâlâ kaçak. Pınar'ın ailesi ise kadınların desteğini bekliyor.

Geçtiğimiz hafta Altınoluk’ta bir kadın cinayeti yaşandı. 22 yaşındaki Pınar Ç. kocası tarafından silahla başından vurularak öldürüldü. Ve bu cinayet referandum gündemi içerisinde kayboldu. Edremit’ten, Küçükkuyu’dan, Burhaniye’den, Akçay’dan kadınlar dün Pınar’ın ailesini ziyarete gitti. Kadınların kaleminden ziyareti paylaşıyoruz sizinle...

Gündem referandum, ama bu arada kadın cinayetleri de yanıbaşımızda… Hafta içi Edremit Altınoluk’ta yine bir genç kadın öldürüldü. Arkadaşlarımızla randevulaştık ve buluştuk. Aileden bir kadın bizi almak üzere geldi ve araçlarla ailenin evine gittik.
Kalabalık bir aile, bahçede erkekler sıralanmışlardı. Sonra üst kata daireye çıktık. Kendimiz tanıtıp destek vermek istediğimizi söyledik. Avuk desteği verebileceğimizi belirttik. Aile ziyaretten memnun oldu. Babanın kardeşleri ve Van’dan gelen en büyük ağabeyleri –ki o en sözü geçen gibi- halalar, yengeler hepsi oradaydı. Babası olayın öyküsünü anlattı. Pınar’ın bekar olan görümcesi Nazlı’nın bir sevdiği varmış ve telefon görüşmelerini Pınar’ın telefonuyla yapıyormuş. Bir şekilde bu konuşmadan haberdar olunmuş ve Pınar görüşme yapıyor diye anlaşılmış. Kocası, kayınvalidesi, kayınpederi Pınar’ı dövmüşler. Sonra da kızın babasını çağırıp “Kızınız namussuz bir iş yaptı” demişler. Baba kızı alıp evlerine gelmiş. Ne savcılığa şikayete gitmişler ne de hastaneye gidip darp raporu almışlar. İki ay sonra baba bir avukata gitmiş ve boşanma işlemini başlatmak istemiş. Ondan sonra karşı taraf görüşmeci göndermiş, katil koca ben hata ettim demiş. Bu görüşmeler şahit dedikleri kişiler aracılığıyla yaşanmış tabii. İki yaşında bir çocukları da var. Pınar “Benim kocamla bir geçimsizliğim yoktu” diyerek geri dönmek istemiş. Damat babasıyla aynı apartmanda oturmayacağını söyleyerek Altınoluk’ta eşyalı bir ev tutmuş. Pınar’ı almış. Babası Pınar’ın ağabeylerini evin yerini öğrenmeleri için göndermiş.

AİLE KADINLARIN DESTEĞİNİ BEKLİYOR
İlk gün bir durum yaşanmamış. İkinci günün gecesi yaşanımış olay. Gece yarısı damat çocuğunu ağabeyine bırakıp ortadan kaybolmuş. Damadın ağabeyi de “Çocuklarını bırakıp gittiler” diye jandarmaya haber vermiş. Jandarma Pınar’ı baba evine gelip soruşturmuş. Ağabeyler Altınoluk’a gitmişler, kapıyı ev sahibine açtırmışlar ve genç kadını yatakta üzeri yorganla örtülmüş, uyuyor pozisyonunda öldürülmüş halde bulmuşlar.
Sonuç olarak kadının ailesi bu cinayetin planlı olduğunu, boşanma haberi duyulunca genç kadını bir şekilde eve geri getirip infaz etmek istediklerini ve o gece olayın olduğu eve gelip giden bir kalabalığın olduğunun söylendiğini, katilin henüz yakalanmadığını, onu da ailenin bir yerlere kaçırıp saklamış olabileceklerini söylediler. Adına her zamanki gibi ‘namus cinayeti’ diyerek bunun yapıldığını anlattılar. Edremit’te birçok lokantaları olan bir aile. Soyisimleri Çiçek. Aile katilin bulunması ve kamuoyu yaratmak için destek istiyor.
22 Nisan Cumartesi günü 12.30’da Edremit Çarşı içinde Cumhuriyet Meydanı’nda bir basın açıklaması yapılacak. Tüm kadınları bu davaya sahip çıkmaya çağırıyoruz.

İlgili haberler
Nedir çektiğimiz 'iyi hal' ve 'haksız tahrik' indi...

Mahkeme, bir kadının giydiği taytı yine 'tahrik' kabul etti. Gelin, kadın cinayetlerini adeta teşvik...

Kadın cinayetinde yine bildik 'namus' savunması

Adana’nın Yüreğir ilçesinde iki kadın katledildi. Senem ve Zeliha, şiddete karşı birbirine tutunan i...

Şimdiye kadar sustum, artık hakkımı arayacağım

Bir tecavüz davasında yine sanık değil mağdur yargılanıyor. Yaşadığı travma kadını mesleğini yapmakt...