Kadınların ayrışmadan birlikte olabileceğini bir kez daha gördük
İzmir Kadın Platformunun düzenlediği kahvaltıda onlarca kadın bir araya geldi. Kahvaltıya katılan Sağlık-İş üyesi sağlık işçisi bir kadın izlenimlerini ve serbest kürsüden dile getiremediklerini yazdı

İzmir Kadın Platformunun (İKP) düzenlediği kahvaltı buluşması çok keyifli geçti. Ege Bölgesi’nden pek çok kadının katılmış olduğu bu etkinlik hepimizi çok heyecanlandırdı. Çünkü her konuda her alanda yaşamın zorluklarını, çalışma alanında yaşanan zorlukları ve mücadeleyi yaşamış kadınların bir araya gelmesi ve yaşadıklarını anlatması hepimize iyi geldi.

SF Trade Tekstil’de direnen kadın işçilerin orada olması da direnme gücümüzü artırdı.

Kocaman salonun kadınlarla dolması çok güzeldi evet ama bir şey daha gösterdi bu kahvaltı bize; çocuklarıyla, kardeşleriyle, anneleriyle oraya gelen kadınların bakım sorumluluğunu oraya gelirken bile taşıyor olması. Kadınlar kendileri için düzenlenen bir etkinliğe bakımlarından sorumlu oldukları insanları da alıp gelmek zorunda kalmışlardı.

‘KAYGILARIMIZ ORTAK DAYANIŞMA İLAÇ’

Pek çok ilçeden toplanıp gelen kadınlar dayanışmanın, birlikte olmanın ve hak arama mücadelesinin önemini ortaya koydu. Konuşma yapan kadınlar yüzyıllardır devam eden bir mücadele deneyimi olduğunu tekrar hatırlattı.

Maalesef serbest kürsüyü kullanmakta çekingen kaldık. Kürsüye çıkmış olabilseydim sağlık işçisi kadınların mücadelesi adına diyeceklerim vardı elbet. Belki orada anlatamadım ama Ekmek ve Gül aracılığıyla anlatayım.

Sağlık işçilerinin yüzde 80’inin kadın olması da oldukça önemli. Sağlık işçisi kadınlar olarak hem iş yaşamında hem de yaşamın içinde ağır yüklerimiz var. Dertlerimiz kaygılarımız ortaksa; dayanışma bizler için ilaç olacaktır. Bu yüzden sendikamızın (Sağlık-İş) kadın kollarında birlikteliğimizi artırmamız çok önemli. “Kadından da temsilci mi olur?” lafları duyulsa da pek çok hastanede kadın arkadaşlardan temsilci olundu... Kadroya geçiş sonrası toplu iş sözleşmesi imzaladık, kadın arkadaşlarımız için de süt izinleri, doğum izinleri ile ilgili maddelerde de güzel kazanımlar oldu. Bir sonraki toplu iş sözleşmesinde neden daha fazla haklarımız olmasın; mesela regl günlerimizde izinli olalım, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü resmi tatil olsun diyelim, maruz kaldığımız tacize, her türden şiddete ve yoksullaşmayla karşı örgütlü mücadele edelim. Bunları kürsüde söyleyemedik, o yüzden Ekmek ve Gül aracılığıyla ifade etmek istedim…

Sağlık işçisi bir kadın olarak çalıştığımız kurumda ve alanda vermiş olduğumuz mücadelede yalnız olmadığımızı İKP kahvaltısında bir kez daha gördük; kadınların ayrışmadan birlikte olabileceğini de gücümüzün birliğimiz olduğunu da bir kez daha hissettik.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
İzmir Kadın Platformundan AdkoTurk işçilerine dest...

Grevdeki AdkoTurk işçilerine destek için basın açıklaması yapan İzmir Kadın Platformu, ‘Hakkını aram...

İzmirli kadınlar: Tek adam yargı eliyle şiddetsiz,...

İzmir Kadın Platformu çağrısıyla kahvaltıda bir araya gelen kadınlar haklarına ve hayatlarına yöneli...

İKP: Yaşam hakkımızı savunmaktan asla vazgeçmeyece...

‘Evde, işte sokakta, kampüste şiddet her yerde, çözüm örgütlü mücadelede’ sloganıyla alanlara çıkaca...