Güzel şeyler oluyor, nasıl mı?
Denizli’den dokuma işçisi bir kadın fabrikadaki kazanımlarını anlatıyor: ‘20 yıldır süren gelenek, biz toplanıp yazı yazınca bitti. Anladım ki işçiler birleşince güzel şeyler oluyor...’

Merhaba,

Ben Denizli’de bir tekstil fabrikasında çalışıyorum. 3 vardiya çalışıyoruz. Vardiyada bir kere çay hakkımız var. Dinlenme hakkımız için imza topladık çalışanlar olarak. Toplarken müdürler fark edince susturulduk.

5 yıldan fazla süredir burada çalışıyorum. Erkek tuvaletlerini temizlemek için temizlikçi var fabrikada ama kadın tuvaletini biz kendimiz temizliyoruz. Dokumacı kadınlar sırayla temizlik yapıyor. Bize diyorlar ki “Saatte bir temizleyin.” Sonra vardiya ustası geliyor “Makineler boş yatıyor, hata çıkıyor, çabuk yapın, bırakıp gelin…” Bırakıp gidince de son derece hijyenden uzak lavaboları kullanmak zorunda kalıyoruz. Tuvalet ve soyunma odası iç içe. Biz orda hem üzerimizi değiştiriyoruz yan tarafta kirli tuvalet. Salgın hastalığa kapılmamak elde değil. Biz buraya dokuma ustası olarak alındık, temizlik yapıyoruz. Temizlik için bir kişi işe alınsa patron batacak ya! O yüzden bize temizletiyorlar. Onda da ustadan laf yiyoruz. Erkekler temizliğe karışmıyor biz neden yapıyoruz?

Çalışan temsilcisine söyledik. O da toplantıda söyledi. Ama yalnız kaldığı için toplantıdan bir sonuç çıkmadı. İmza toplarken yakalanınca dedik ki “Dilek, şikayet kutusuna yazalım bu durumu.” Yaklaşık 50 kadın çalışan tek tek yazdık. Kutu doldu taştı. Kutu açılınca duyduğumuza göre yönetim korkmuş, “Burada bir örgütlenme var, sorun büyümeden çözelim” demişler. 20 yıldır süren gelenek dilek kutusuna toplanıp yazı yazınca bitti. Hafta başından itibaren yönetim katını temizleyen temizlikçi bizim lavabolarımızı da temizliyor.

Anladım ki işçiler birleşince güzel şeyler oluyor...


İlgili haberler
Düşünsenize, bütün işçiler bir hafta iş bırakmış.....

“Neden olmasın” diyorum, “Bizle başlar sonrası gelir belki.” “Senle benle olacak iş değil. Bizi heme...

GÜNÜN FOTOĞRAFI: Tekstil işçisi kadının yorgunluğu...

Bazen bir fotoğraf karesi ve tek bir cümle ne çok şey anlatıyor! Yemek yiyeceği vakitte yorgunluktan...

Fabrikada su içebilme mücadelesi

Biz de her gün amirlere sebillerin ne zaman değişeceğini sorduk. Yaklaşık 20 gün devam etti bu durum...