tekstil işçisi

Kuzey Makedonya’da tekstil işçilerinin durumu: Ücretler düşük, koşullar kötü

Kuzey Makedonya'da tekstil sektörü düşüşte olsa da hâlâ yaklaşık 30 bin kişi bu iş kolunda çalışıyor. Fakat işçilerin ücretleri düşük, çalışma koşulları kötü durumda.

‘Hayali bile güzel’

‘Sovyetler Birliği'nde kentler ve kadın’ yazısını okudum ve öyle yaşamayı hayal etmeye başladım: Rahatlıkla çalışıyorum ve biliyorum ki hakkım olanı alıyorum...

Özak Tekstil işçilerinin direnişi sürüyor: ‘Birlik olalım, birlikte kazanalım’

51 gündür burada işçiler hakkını arıyor, kimse bunun aksi bir şey yapmıyor ve hakkımızı alana kadar bir şekilde direnişimiz devam edecektir.

Bunca çalışmanın karşılığı bir mont dahi alamamak

İstanbul’da servisle evlerine dönerken eşlik ettiğimiz tekstil işçisi kadınlar, asgari ücretin ihtiyaçlarını karşılamadığını söylüyor: ‘Bu üstümdeki 6 yıllık...’

Urfa’da Özak işçilerine copla müdahale

Şanlıurfa Valiliği kentte eylem ve etkinleri yasakladı. Direnişteki Özak Tekstil işçilerine müdahale eden jandarma, BİRTEK-SEN'den sendika temsilcilerini gözaltına aldı.

Orta Vadeli Programın esnek çalışma gerçeği: ‘Bu benim yaşamım ve hiç de iyi değil’

Orta Vdeli Programda da Aile Şurasında da kadınlara 'iş ve aile yaşamının uyumu' denerek dayatılması planlanan esnek çalışmayı, zaten esnek çalışan Yeter ile konuştuk.

Baykan Denimde kadın işçilerin sorunları bitmiyor| Baskı, iftira, hakaret… Ne ararsan var!

Malatya’da dünyaca ünlü markalara üretim yapan Baykan Denim’de çalışan kadın işçiler çalışma koşullarını anlattı: Baskı, hakaret, taciz hadsafhada. hamile işçiler kontrolleri için bile izin alamıyor.

Güvencesiz, sigortasız çalışan tekstil işçisi kadınlar: ‘Asgari ücret bile almıyoruz, ek zam hayal!’

İstanbul’da tekstil atölyelerinin yoğun olduğu Bahçelievler Zafer Mahallesi’nde sokak sokak atölyeleri gezdik, işçi kadınlarla konuştuk.

Denizli’den kadın tekstil işçisi: ‘Hayatı bir gölge gibi yaşıyorum’

‘Hayatımda ilk defa kendi paramı kazanıyorum ama koruyucu tedbir kararlarından dolayı hayatımızı aslında bir gölge gibi yaşıyoruz. Çünkü biliyorum eski eşim bizi bulsa hemen orada öldürür.’

Baykan Denim işçileri promosyon hakkını istiyor: ‘Sadaka değil hakkımızı istiyoruz’

Malatya’da Baykan Denim fabrikasında çalışan kadın işçiler, patronların baskına ve tehditlerine rağmen promosyon haklarından vazgeçmeyeceklerini söylüyorlar.

Asgari ücret artışının ardından: İşyerleri işten atılma kaygısıyla ve geçim derdiyle kaynıyor

Geçinmeye yetmeyen asgari ücret artışı, kadın işçilerin işten atılma kaygısını da artırdı. Nedenlerini Dudullu ve Küçükçekmece’den kadın işçiler anlatıyor…

Tekstil işi: Zorluğu 1995’te neyse 2022’de de o!

‘Hiç durmadan çalış, iş yetişmiyor, kolunu bile kaşıma, tuvalet paydostan sonra!’

İş güvenliği için ‘nazar duası’

Tekstil fabrikasında makineci işçiler birbiriyle ve saatle yarıştırılıyor, kaza geçirmemek için nazar duasına sığınıyor.

Overloğa takılan mecburiyet

Okumak ve müzik öğretmeni olmak isteyen 17 yaşındaki genç kadının hayalleri elinden alınmış. Şimdi ise insanca koşullarda çalışabilmek için iş arkadaşlarıyla mücadele etmekte kararlı.

Baykan Denim’de işçi kıyımı

Baykan Denim’de işçi kıyımı katlanarak büyüyor. Baykan Denim işçileri küçülme bahanesiyle işten çıkarmaların yaşandığını, işçilere zorla istifa mektubu imzalatıldığını söyledi.

İşçinin ütüye uzanırken kaybettiği zaman bile hesaplanıyor

Tekstil işçisi bir kadın: ‘Bir gün biri denetime geldi. Bir anda her işçi başına bir vantilatör açıldı. İşçilere eldiven dağıttılar. Sonra her bir işçinin işine göre dakika tutulmaya başlandı.’

Ücret asgarinin yarısı sömürü tam gaz!

Şırnak’ta tekstil atölyelerinde çalışan işçiler asgari ücretin yarısına çalıştırılıyor. İşçiler ‘Burada pek iş yok. Bulduğumuz işlerde ne verirlerse versinler çalışmak zorundayız’ diyor.

Hakkını arayana kapının gösterildiği fabrikada sendikalaşan kadın işçiler: 'Biz birlikte güçlüyüz!'

Barutçu Tekstil fabrikasında sendikalaştığı için işten çıkarılan kadın işçiler, yaşadıkları mobbingi, baskıyı, şiddeti, ağır çalışma koşullarını Ekmek ve Gül'e anlattı.

Diyarbakır’da asgari ücretle çalışan kadın işçiler: Hiçbir şey alamıyoruz

Son 5 yılda yaklaşık 30 fabrikanın faaliyete geçtiği, 40 fabrikanın da 2023 yılına kadar faaliyete geçmesi beklenen Diyarbakır’da tekstil işçisi kadınlar anlatıyor…

Tekstil işçilerinin ücret raporunda cinsiyete dayalı ücret farkı dikkat çekti

Tekstil ve hazır giyim atölyelerinde cinsel taciz, cinsel istismar, fiziksel ve psikolojik şiddet gibi durumların kadın işçilerin karşılaştığı sorunlardan bazıları.