Devlet desteği yok, engelli kadınlar ihtiyaçlarıyla baş başa
Deprem, engelli kadınlar ve çocuklar için birçok olumsuzluğu beraberinde getirdi. Bu yetmezmiş gibi devlet geçmişte yaptığı yardımları kesti. Engelli kadınlar ve çocuklar kaderine terk edildi.

Hâlâ konteyner sorunu çözülmedi. İnsanlar çadırda ya da geçici olarak başka ailelerin yanında barınıyor, hayatını idame ettiremiyor. Dernekler aracılığıyla ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyorlar. Hasta bezi, çocuk maması, kronik hastaların ilaçları gibi birçok şeye ihtiyaç var. Devlet bez yardımını kesmiş. Engelli kadınlar, kendi çabalarıyla ihtiyaçları karşılamaya çalıyorlar. Liste yaparak onlara yardımcı olacak kişilere ulaştırıyorlar. Kronik hastalar için fahiş ilaç fiyatları karşılanamaz durumda. Ya ilacın reçetesini atıyorlar paylaşım gruplarına ya da ilacın adını. Kimin elinde varsa kendilerine ulaştırılmasını istiyorlar. Engelli anneler, çocuklarına mama alamadıkları için bu ihtiyacı grup paylaşımlarından karşılamaya çalışıyorlar. Çocuklara kışlık bot ve mont, yardımseverler tarafından alınıyor. Engelli yürüteci ve engelli manuel araba buldukça birbirlerine ulaştırmaya çalışıyorlar. Bunların birçoğu yardımseverler tarafından karşılanıyor.
Depremden dolayı aile ile birlikte yaşamak zorunda kalan engelli kadınlar kayınvalidesi, babası ya da eşi tarafından şiddete maruz kalıyor. Her zaman olduğu gibi kadınlar sorunlarıyla baş başa bırakıldılar.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül


İlgili haberler
Malunen emekli olsa da yaşamak için çalışmak zorun...

Türk-İş’in açıkladığı eylül ayı verilerinde açlık sınırı 13 bin lira olmuşken malunen emekli olmuş,...

Erdoğan ‘Aileyi korumayı hedefliyoruz’ diyerek yin...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İlçe Müftüleri İstişare Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Anayas...

Antep’teki aile çalıştayında skandal öneriler: Kad...

Antep’te gerçekleşen aile çalıştayındandan kadınların kazanılmış tüm haklarını tasfiye edecek öneril...