Bu ülkenin gençlerine bir gelecek borçlular
Bu ülkede her gün KYK borcunu ödeyemediği için intihar eden işsiz üniversite mezunları var. KYK borcunu ödemek için gecesini gündüzüne katan mezunlar kasiyerlik, garsonluk gibi meslekler yapanlar...

Merhaba. Sizlere bugün bir üniversite öğrencisi olarak pandemi süresi boyunca pandeminin dezavantajlarından ve avantajlarından bahsedeceğim. Bizler pandemiyle yaşamayı bir şekilde öğrenmek zorunda kaldık. Pandeminin ilk çıktığı zamanlar benim üniversiteye hazırlandığım dönemlerdi. Ailemin tek çabası her zaman elinden geldikçe beni en iyi şartlarda sınava hazırlamaktı. Mezun olduğum için dershaneye gittim. Gittiğim dershane pandemi nedeniyle yüz yüze derslerine ara vermek zorunda kaldı ve kurumun sistemi üzerinden online bir şekilde sınava hazırlandık. Bu süreçte benim gibi milyonlarca arkadaşım mağdur oldu. Dershanelerle önceden sözleşme imzalamıştık ve sözleşmelerin iptal edilmesi olanağı da yoktu. Bir yandan sınav kaygısı bir yandan pandeminin aileme verdiği ekonomik sıkıntı oldukça bu sınav sürecinde beni yıprattı. Bu yaşadıklarımız yetmezmiş gibi öğrencilere söz verip erteledikleri YKS sınavını turizm gelirleri ve menfaatleri doğrultusunda bir ay öne çektiler. Başta ben olmak üzere bütün öğrenci arkadaşlarım sosyal medya üzerinden tepkilerimizi gösterip mücadele ettik, sesimizi duyurmaya çalıştık. Milyonlarca destek tweetleri atıldı ama üç maymunu oynayan iktidar ve yandaşları her zaman çıkarları doğrultusunda hareket etti. Biz öğrenciler bu sınavın tarihine göre planlarımızı yaptık. Sınav zamanı tedbirlerin en az olduğu vaka sayılarının fazla olduğu bir dönemde yapıldı. Kovid-19 salgınının sınavda yayılma kaygısını da bizler yaşadık. Biz öğrenciler sistemin birer kurbanı olduk. Evet, bu zorlu sürecin bir sonucu vardı ve tüm hayatımızı etkileyecekti.

BİZE HAKKIMIZ OLAN GELECEĞİ SUNMAKTAN KORKUYORLAR

Gelişmiş ülkeler eğitime önem verip okulları açarken iktidar tekrardan şaşırtmadı. Ben ailemle yaşadığım şehirden başka bir şehirde üniversiteyi kazandım. Okulların açılmasını beklerken özellikle de üniversitelerin açılmasını düşünüp KYK burs başvuruları yapıldı. Genellikle benim gibi torpili olmayan arkadaşlarıma geri ödemeli kredi çıktı. Engelli olan anneme rağmen bana da öğrenim kredisi çıktı ve bir şekilde almak zorunda kaldım. Gelecek kaygım gün geçtikçe artıyor. Bu ülkede her gün KYK borcunu ödeyemediği için intihar eden işsiz üniversite mezunları var. Ya da KYK borcunu ödemek için gecesini gündüzüne katan mezunlar kasiyerlik, garsonluk gibi meslekler yapanlar… Ancak iktidar için kolay olan gençlerinin geleceği değil yandaş şirketlerin, firmaların borçlarını silmek. Üç maymuna yatmayan hakkını arayan gençlikten korkuyorlar. Bize hakkımız olan geleceği sunmaktan korkuyorlar. Okuyan ve araştıran insanlardan korkuyorlar. Biz gençlikten daha çok korksunlar o zaman, çünkü pandeminin bizlere en büyük avantajı okumamız ve araştırmamız oldu. Biz varsak varlar yoksak hiçler. Bize bir gelecek borçlular ve en kısa zamanda bu borçları bizlere fazlasıyla ödeyecekler, bizler kirli zihniyetlerinin piyonları olmayacağız!


İlgili haberler
‘Kurduğum gelecek hayalleri ülkemin gerçeklerine u...

‘Öğretmen oldum işe yaramadı. Yetmedi farklı bölümler okudum. Son noktada ben dört diplomalı, diğer...

Genç kadın işsizliğinin bir örneği Gülten: İŞKUR’l...

Gülten, üniversite mezunu. Gitmediği kurs, almadığı sertifika kalmamış ama işsiz. Kursiyer olarak bi...

Genç kadınlar: Güvende hissetmiyoruz, birbirimize...

8 Mart yaklaşırken İzmir’de yaşayan genç kadınların sokakta, evlerinde, okullarında, iş yerlerinde k...