Ben Zehra, 18 yaşında borçlu ve çalışmak zorundayım
‘Gençlik yıllarımı daha fazla borçlanmak için geçiriyorum. Bu güzel yaşlarımda eğlenmek ve öğrenmek yerine, kasiyerlik, garsonluk, amelelik yapıyorum...’

Merhaba ben Zehra, yeni 18’ime girdim. Bu sene yaşadığım stres yüzünden üniversite sınavını başaramayacağımı girmeden önce biliyordum. Kendimi kandırmak amacıyla gitmiştim sadece. Ailem her ne kadar “Çalışmadın, çalışsan yapardın” dese de onlara yaşadıklarımı anlatamadım.

Yazın herkes gezerken ben çalışmalıyım, üniversiteye gitsem bile yazı zamanlı çalışmak zorundayım. Bir öğrenci olarak öğrenmek ve yaşıtlarım ile eğlenmek yerine ben bulup aileme yardım etmek zorundaydım.

Ben Zehra, küçük yaşta büyüklerimin “büyümüş de küçülmüş” klişesi ile büyümüş biriyim. Küçük yaşta yaşıtlarım eğlenirken ben para biriktirip kitap alma derdindeydim.

18’ime girdiğim anda iş aramaya başladım bile. Bir yönden şanslıyım aslında çünkü çocuk yaşta okulu bırakıp ailesine yardım etmek için çalışan insanlar var. Ama neden daha iyisi değiliz de daha kötüsü olmadığımız için mutluyuz? Neden ben yazın tatil yapmıyorum? Sonuçta 1 sene boyunca eğitimimi aldım ve kendimce iyi bir sonuçla okulu bitirdim. Çünkü ülkemizde tatil sadece turistlere özel. Ben tatil yapmak yerine o turistlere hizmet edeceğim. Çünkü okumam için bir birikime sahip olmalıyım. Okulu kazanamazsam bile kendimi geliştirmek yerine kendimi köleliğe hazırlamalıyım.

Ben Zehra’yım, bu ülkedeki çoğu genç gibi yaşanan olayların farkındayım. Ülkem için en iyisini yapıp en iyi eğitimi almalıyım. Ama bu gençlik yıllarımı daha fazla borçlanmak için geçiriyorum. Bu güzel yaşlarımda eğlenmek ve öğrenmek yerine, kasiyerlik, garsonluk, amelelik yapıyorum...

Tabii ki garsonlar, kasiyerler için bir kötüleme yapmıyorum. Bunlar da saygı duyulması gereken meslekler. Ama neden üç dil bilen, iyi eğitim almış insanlar kasiyer veya garson oluyor bunu da düşünmek lazım. Neden gençler yazın gezmek yerine işe giriyor? Bunlara çözüm bulmak sadece bizim mi ellerimizde acaba!

Biz gençler eğlenmek yerine, ülkenin sorunlarını düşünmeye devam edeceğiz. Çözümler bulacağız, bunları gerçeğe dönüştürmek için uğraşacağız. Ben buradan ailelere de seslenmek istiyorum. Bizim bu halimizi görüp de “Biz sizin yaşınızda eğlenmeyi, tatili bilmezdik” demeyin, sizin zamanınız bitti artık. Artık insanlar emeklerinin karşılığını, tatillerini almak istiyorlar. Bize bunları söylemek yerine bizi destekleyebilirsiniz. Biz de çimler olarak fillere meydan okuruz, ne derseniz?

Görsel: Freepik

İlgili haberler
Liseliyim, abimin şiddetine dur dedim, değiştirece...

Antep’te yaşayan liseli genç, aile evinde yaşadığı şiddet nedeniyle çocuk yurduna yerleştiriliyor an...

Gençleri Kutu Park’a mahkum eden hayat: Evlerin iç...

Hayatı gençler için Kutu Park’tan ibaret kılmaya çalışanlara karşı, bütün hayatı, tüm güzellikleriyl...

Tek hissettiğim endişe

Bu sene üniversite sınavına hazırlanırken en çok hissettiği duygunun neden endişe olduğunu anlatıyor...