İspanyol Yazar Rosa Montero 70 yaşında
İspanyol gazeteci ve çağdaş edebiyatın yazarlarından olan Rosa Montero 70 yaşına girdi. Yapıtlarında unutulmuş kadınların hikayelerine yer veren Montero pek çok ödüle layık görüldü.

İspanyol Yazar Rosa Montero 3 Ocak 1951’de bir boğa güreşçisi ile ev kadınının kızı olarak Madrid’de doğdu. Montero bugün 70 yaşına girdi.

Tüberküloz onu beş ile dokuz yaşları arasında evde kalmaya zorladı ve bu süre zarfında yoğun bir şekilde okumaya ve yazmaya başladı. Daha sonra Madrid’in Beatriz Galindo Enstitüsüne girdi ve 17 yaşında Madrid Üniversitesi Felsefe ve Sanat Okulunda üniversite eğitimine başladı. Ertesi yıl Gazetecilik Yüksek Okuluna kabul edildi ve üniversite yıllarında bağımsız tiyatro gruplarına katıldı. 

Okuldan sonra gazeteci olarak çalıştı ve 1976’da El País’de çalışmaya başladı. 1977’de gazetenin pazar sayısında röportajlar yayımladı ve ertesi yıl, çalışmasıyla “Manuel del Arco” ödülünü kazandı. Bunu alan ilk kadın oldu. Ayrıca ilk romanı olan Crónica Del Desamor/ Düşmanlığın Kroniği’ni 1979’da yayımladı. 1980’de makaleleri ve edebi raporları ile Ulusal Gazetecilik Ödülünü kazandı ve o yıl haftalık El País’in baş editörü oldu.

1981’de La función Delta’yı (The Delta Function) yayımladı ve ertesi yıl, daha önce El País’de yayımlanan röportajlarının bir koleksiyonu “Cinco Años De País” (El País’nin Beş Yılı) adıyla yayımlandı. Te Trataré Como Una Reina (Sana Bir Kraliçe Gibi Davranacağım) romanını 1983’te yyaımladı ve roman ticari bir başarıydı. 1987’de Dünya Röportaj Ödülü’ne layık görüldü ve 1990’da Temblor’u (Tremor) yayımladı.

İlk çocuk hikayesi El Nido De Los Sueños (Hayaller Yuvası) 1992’de yayımlandı ve sonraki yıllarda Bella Y Oscura (Güzel ve Karanlık, 1993) ve La Vida Desnuda’yı (Çıplak Hayat, 1994) yayımladı. 1994’te Gazetecilik Ödülü’nü aldı ve 1997’de La Hija Del Caníbal (Yamyamın Kızı) adlı çalışmasıyla Bahar Roman Ödülü’nü aldı. 2003 yılında, en iyi eserlerinden biri olduğunu düşündüğü La Loca De La Casa’yı (Evin Delisi) yayımladı. Bu kitap, 2003 yılında İspanya’da yayımlanan en iyi kitap için Qué Leer Ödülü’nü ve 2004’te İtalya’da yayımlanan en iyi yabancı kitap için Grinzane Cavour Ödülü’nü kazandı. 2005 yılında Historia del Rey Transparente’yi (Şeffaf Kralın Hikayesi) yayımladı. Bu kitabı da 2005 yılında İspanya’da yayımlanan en iyi kitap olarak Qué Leer Ödülü’nü kazandı.

Fotoğraf: Partido Animalista, PACMA, İspanya, CC BY-SA 2.0

İlgili haberler
Ezilenler, gömün ayrılıklarınızı!

Rosa Luxemburg’un mücadelesi, insanın insan gibi yaşaması, özgürlük ve barışın mücadelesidir. Eylemi...

3 Ocak 2011 | Şair Eva Strittmatter hayatını kaybe...

Şair, yazar Eva Strittmatter, 8 Şubat 1930'da doğdu, 3 Ocak 2011'de öldü.

Gökyüzüne adanan bir hayat: Kraliçe Bess

Tüm ayrımcılığa ve koyulan engellere karşı uçmak için yaşayan; aynı zamanda uçmak için ölen, hem ilh...