Gökyüzüne adanan bir hayat: Kraliçe Bess
Tüm ayrımcılığa ve koyulan engellere karşı uçmak için yaşayan; aynı zamanda uçmak için ölen, hem ilham veren hem de yürek burkan bir siyahi kadın.

O, 1923’te fotoğraflanan “Kraliçe Bess” olarak da bilinen Bessie Coleman. Bessie, bir pilot lisansı kazanan ilk siyahi ve aynı zamanda ilk yerli kadın. Uçuş numaralarını sergilemesiyle bilinen Coleman’ın lakapları “Cesur Bessie”, “Kraliçe Bess” ve “Dünyadaki Tek Aviatrix Irkı”dır. 1892 yılında Teksas’ta yoksul ortakçıların çocuğu olarak dünyaya gelen Coleman, ayrılmış bir okula gitmek için her gün 6 buçuk kilometre yürüdü ve ailesinin geçimini sağlamak için pamuk tarlalarında çalıştı.

Bessie’nin erken yaşlarda uçmaya ilgisi vardı, fakat bu imkansız bir hayaldi çünkü o zamanlarda Afrika kökenli Amerikalıların, yerli insanların ve kadınların hepsi Amerika Birleşik Devletleri’ndeki uçuş okullarından men edilmişti. Pilotluk lisansına sahip olan çok az sayıda Amerikan kadın, beyazdı ve varlıklı ailelerden geliyorlardı.

Coleman, 23 yaşında Şikago’ya taşındı, kazanabildiği kadar çok para kazanmak için bir berber dükkanında manikürcü ve biber dükkanında işletmeci olarak çalışmaya başladı. Ülke genelinde sayısız uçuş okuluna başvurdu fakat hepsinden red yanıtı aldı.

Fakat bu onu durdurmadı. Fransız uçuş okullarına başvurmak için geceleri Fransızca çalışmaya başladı. Sonunda, 1921 yılında Fransa’daki Caudron Kardeşler Havacılık Okuluna kabul edildi ve pilot lisansını aldı. Sonra uçuş şovları sergilemek ve uçuş dersleri vermek için Amerika Birleşik Devletleri’ne doğru bir tura çıktı.

Bessie, insanların ten renklerine göre ayrıldığı yerlerde performans göstermeyi reddetmesiyle ünlendi. Teksas’taki memleketine döndüğünde, şov planlayıcıları biri beyazlar, diğeri ise Afrika kökenli Amerikalılar için olmak üzere iki giriş kurmak niyetindelerdi. Coleman, herkes için tek bir giriş olmadığı takdirde gösteri yapmayı reddetti. İstediğini elde etti ve büyük bir kalabalığa gösteri yapmaya gitti.

Coleman, 1926 yılında Florida’da bir hava şovu düzenlemeden önce makinistiyle birlikte bir test sürüşüne gitti. İlk uçuş esnasında bir anahtar motora sıkıştı, uçak baş aşağı düşmeye ve kontrolden çıkmaya başladı. Coleman uçaktan dışarı savruldu ve akabinde hayatını kaybetti. Makinist de hayatını kaybetti. Coleman daha 34 yaşındaydı…

1992 yılında, Dr. Mae Jemison uzaydaki ilk kadın olarak, Coleman’ın Endeavor Uzay Mekiği’ndeki ilk görevinden bir fotoğrafını kendi takımına iliştirdi.

Kaynak: Alexander, Kerri Lee. "Bessie Coleman." National Women's History Museum. https://www.womenshistory.org/education-resources/biographies/bessie-coleman Erişim Tarihi  [11 Aralık 2020] / Melike Sucu tarafından çevrilmiştir.

Fotoğraf: Bessie Coleman, 1923/ WikimediaCommons

İlgili haberler
29 Aralık 1914 | Caz sanatçısı ve saksafoncu Tipto...

ABD'li caz sanatçısı ve saksafoncu Billy Lee Tipton 29 Aralık 1914'te Oklahoma'da doğdu, 21 Ocak 198...

Bilim insanı, gökbilimci, matematikçi bir kadın: M...

Mary Somerville matematik ve astronomi üzerine çalıştı ve aynı zamanda Caroline Herschel ile birlikt...

23 Aralık 1867| Afro Amerikalı Madam C.J. Walker

Amerika’nın ilk imparatorluk kuran, bariyerleri yıkan, kendi çabalarıyla milyoner olmuş, siyahi olma...