GÜNÜN FİLMİ: Jeanne Dielman
200 dakika süren filmin bütün ekibi kadınlardan oluşuyor. Dul bir kadının 3 gününü evin bir köşesinde onu izler gibi izliyoruz. Chantal Akerman’ın yazıp yönettiği film sinemaya yön veren filmlerden.

Chantal Akerman’ın yazıp yönettiği 1975 yapımı Jeanne Dielman için bir başyapıt diyebiliriz. O dönemde minimalist sinema erkek tekelinde olduğu halde, bu film feminist sanat bağlamında bir çığır açabilmiştir. Chantal Akerman’ın filmi çektiği ekibi tamamen kadınlardan oluşturduğu biliniyor. Filmde 201 dakika boyunca dul bir kadının ev içindeki hayatını sabit kamera eşliğinde neredeyse eş zamanlı olarak izliyoruz. Jeanne gündüz alışveriş yapıyor, yemek hazırlıyor; akşamüzeri de bedeniyle para kazanıyor; daha sonra ise pek samimi olmadıkları oğluyla akşam yemeği yiyip iletişim kurmaya çabalıyor.
Filmi izlerken seyircinin kendini karakterin yerine koymaması imkansız oluyor, çünkü filmdeki az diyaloglu ve sakin yapı izleyenleri düşünmeye itiyor. Bunda Delphine Seyrig’in gerçekçi oyunculuğunun önemi de göz ardı edilmemeli.
Ayrıca filmdeki beklenmedik son, insanların kafalarına yeni soru işaretleri getiriyor. Yabancılaşma, paylaşım ve ifade özgürlüğü meselelerine kadın kimliği üzerinden bakmamızı sağlayan bu filmi herkesin izlemesini öneriyorum. Hem feminist sinema hem de ev içi emek bağlamında izleyenleri kadın meselesi üzerine daha da düşünmeye teşvik eden bu filmin önemli olduğunu düşünüyorum. Ben bu kadar uzun süre film izleyemiyorum diyenler için yine İnternette bulabilecekleri kısa versiyonlarını öneririm.
Şimdiden iyi seyirler.


İlgili haberler
GÜNÜN FİLMİ: Kartal Avcısı Kız

Toplumsal iş bölümü hepimizin hayatına yön veriyor değil mi, fark etsek de etmesek de. Ancak Ayçolpa...

GÜNÜN FİLM SAHNESİ: Bisiklet üstünde bağıra çağıra...

Zingarina'dan İtalya işçi marşının en deli, en özgür yorumunu dinleyebileceğiniz filmdir Transilvany...

GÜNÜN BİLGİSİ: İstenmeyen kılları ne zamandır iste...

Günümüzde kadınların pek çoğunu ziyadesiyle ilgilendiren bir konu: İstenmeyen kılları yok etmek. Hat...