GÜNÜN İLKİ: Türkiye’de voleybolu ilk kez onlar oynadı
Voleybol’un Türkiye’ye gelmesi uzun yıllar almış, hele bir de kadınların oynayabilmesi... Türkiye’de ilk kez bir voleybol takımında oynayan kadın erkek voleybol takımında sahaya çıkmış.

Voleybol Türkiye’ye ilk kez 1919 yılında Amerikalılar tarafından getirilmiş, kız liseleri arasındaki ilk maçlar 1924 yılında yapılmış ve İstanbul Kız Lisesi şampiyon olmuş.
1929 yılı Türkiye’de bir kadının ilk kez bir voleybol takımı içinde yer aldığı yıl. Yüksek Mühendis Mektebi (Teknik Üniversite) öğrencisi olan Sabiha Rıfat, o dönem Türkiye’de bir kadın voleybol takımı olmadığından Fenerbahçe’nin erkek voleybol takımıyla sahaya çıkmış, takım o sene şampiyon olmuş. İlk kadın voleybol kulüp takımı ise 1954 yılında Fenerbahçe Spor Kulübü Bünyesinde kurulmuş ve aynı yıl şampiyon olmuş.
En uzun süre şampiyonluğu elinde tutan takım 1973-1985 yılları arasında Eczacıbaşı’dır. Avrupa çapında alınan ilk derece 1980 yılında Eczacıbaşı Bayan Voleybol Takımı’nın Çekoslovakya’da yapılan Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupasında ikincilik derecesidir. Aynı turnuvada takım kaptanı Selcan Teoman Avrupa Karmasına seçilerek ilk kez bu karmaya seçilen voleybolcu unvanını almış.

İlgili haberler
Tante Rosa kadın futbol takımıyla sahnede

Futbol erkek işidir diyenlere inat sahaları bırakmayan kadın futbolcular sahnelerin tozunu da attırd...

GÜNÜN BAŞARISI: Avrupa Şampiyonu kız kardeşler

İki kız kardeş, biri 16, biri 23 yaşında, Huri ve Yağmur, sıvası dökük bir bodrumda canlarını dişler...

Kadın futbolu sadece futbol değil

Konak Belediyespor Kadın Futbol Takımı bu yıl 5. kez şampiyon oldu. Kadın futbolcularla şampiyonlukl...