GÜNÜN DİKKATİ: Koronovirüs sürecinde Ekmek ve Gül’den şiddete karşı 10 acil talep
Ekmek ve Gül olarak ‘Koronavirüs salgını sürecinde şiddete karşı 10 acil talep’ ile virüs kadar tehlikeli olan ve kadınların hayatına kast eden şiddete karşı acil önlemler istiyoruz!


1-Hükümet, kadına yönelik şiddete karşı acil eylem planı hazırlamalı.

2-Kolluk güçleri kadına yönelik şiddet olaylarına müdahale ve işlem konusunda uyarılmalı, kadınların başvurularının “korona salgını” bahanesiyle” göz ardı edilmesinin kabul edilemez olduğu ilan edilmeli.

3-Koruma ve tedbir kararlarında gecikme yaşanmaması için hükümet acilen önlem almalı.

4-Danışma ve destek mekanizmalarında aksama olmaması için özel önlemler alınmalı, ihtiyaca yönelik yeni birimler kurulmalı, 24 saat ulaşılabilir hale getirilmeli.

5-Sığınmaevlerinin koşulları düzeltilmeli, salgın önlemleri artırılmalı.

6-Kadına yönelik şiddet konusunda adli süreçler ertelenmemeli, kadınların uzayan yargı süreçlerinde tekrar tekrar mağdur edilmesinin önüne geçilmeli.

7-Kadınların çalışma yaşamındaki haklarının korunması ve hak gasplarının engellenmesi kadına yönelik şiddete ve kadınları eşitsizliğe mahkum eden koşullara karşı da vazgeçilmezdir! Kadın çalışanların haklarının gasp edilmesinin önüne geçilmeli.

8-Boşanma sürecinde olan ya da boşanan, maddi desteğe ve sağlık, eğitim, bakım desteğine ihtiyaç duyan kadınların özgün ihtiyaçları için bakanlıklar düzeyinde acil önlemler alınmalı, geciktirilmeden hayata geçirilmeli.

9-6284 Sayılı Kanun gereğince haklarında koruma kararları olan kadınların bilgisi yetkili mercilerde var; salgının yarattığı güvensizlik ortamında şiddete uğrama tehdidi artan kadınlara hızla ulaşmalı ve kadınların güvenlikleri sağlanmalı, ihtiyaçları derhal karşılanmalı.

10-Tüm medya organlarında kadınlara şiddet durumunda başvurabilecekleri yerlere, haklarına ve devletin kadınları güvenceye alacağına ilişkin bilgilendirme yayınları yapılmalı, kamu spotları hazırlanmalı. 

Şiddetle karşılaştığımız durumlarda yapabileceklerimizi hatırlayalım:İlgili haberler
GÜNÜN BİLGİSİ: Çocuklar için Koronavirüs Rehberi:...

Biliyoruz evlerde zaman zaman canınız sıkılıyor. Büyükler sürekli ‘koronavirüs’ diye bir şeyden bahs...

Koronavirüs krizi neden kadınlara daha sert yansıy...

Hastalık nedeniyle ölüm oranlarının erkeklerde daha yüksek olduğu açıklansa da tüm dünyaya yayılan k...

Yaşadıklarımızdan sorumlu korona mı, devlet-patron...

Gratis çalışanı yazdı: Güvenli bir ortam yaratılmazsa toplu ölümler yaşayacağımızın sesleri çınlıyor...