Huzurlu çalışmak istiyorum
Balıkesir’den bir taşeron işçi işyerinde şefiyle yaşadığı sorunları anlatıyor: “Şefin arkasında parti var, ona güveniyor; Ak Parti. Sürekli hakaret ve tehdit ediyor hepimize.”

Nereden başlayacağımı bilmiyorum. Adım ve nerede çalıştığımın hiç önemi yok sadece yaşadıklarımı yazacağım. Burada işimizi ...... yapıyoruz ve vardiyalı olarak çalışıyoruz. Tabii ki başımızda bizden üstün şefimiz var. ama şef demeye bin şahit ister. Burada yaklaşık 50 kişi şefin emrinde çalışıyoruz ve hepsi birbirinden yalaka. Yani şefe yaransınlar diye her şeyi sineye çekiyorlar ve kimse sesini çıkarmıyor. Sürekli hakaret ve tehditler var, evet şefimiz bizleri tehdit ediyor. “Sizi ben aldım işe, tutanak tutup çıkartırım” diyor ve buna herkes seyirci kalıyor, evet. Ve bu şefin arkasında parti var, ona güveniyor; Ak Parti.
İçip içip işyerine gelmeler, içkili şekilde personeline atarlı konuşması “seni işten attırırım” demesi... bunları konuşurken hiç parti duymuyor ama.
Amacım bunları herkesin duyması ve bir şeyler yapılması. Arkasına partiyi alıp da “ben insanım” demesi utanç verici. Birileri bunu duysun artık. Bugün yaşadığım bir olay; birimimde işimi bitirdim, 5 dakika oturdum. Eşim aradı, onunla konuştum ve karşımda kamera vardı. Biri kamera fotoğrafını çekip şefimize atmış. Şef dedi ki “müdür attı” ama yalandı. Tamam, öyle bir şey varsa bile ben “müdüre gidip kendimi savunup konuşayım” dedim, demez olaydım. “Sen kimsin, nasıl müdüre gidip sorarsın...” Tabii ki de yalandı söylediği ve bana ağza alınmayacak laflar söyledi. Şaşırdım kaldım. “Birazdan gelip konuşacağım seninle” dedi. Yarım saat sonra geldi ve içkiliydi ben de dedim ki “Ben seninle bu şekilde konuşamam, içkilisin.” Bana “sen kimsin ki bana karışıyorsun” dedi. Mesaisi bitmiş. Haklı, bitmişti mesaisi.
Sizce ne olursa olsun, kim olursa olsun bir şef çalışanıyla içkili işyerinde konuşabilir mi? Evet, burada konuşabilir. Çünkü bu adamı herkes tepesine çıkarmış. Geldi konuştuk, hakaretler havada uçtu. Bana “bu özgüven nereden geliyor” dedi, “kendimden” dedim, “benim arkamda Allah var, hukuk var” dedim. Bağırdı, çağırdı, kafa tuttu... Ben bir bayanım söylediği sözler şunlar, “Bana burada kimse bir şey yapamaz, kimse beni işten çıkaramaz.”
Allah büyük, bir gün bu insan da tepesi aşağı düşer eminim. Tek istediğim bunlara kimsenin seyirci kalmaması, birilerinin bir şeyler yapması, haddini bildirmesi, tek istediğim bu. Buraya gelince huzurlu çalışmak istiyorum, her gün “bugün ne yaşayacağım” korkusu olmasını istemiyorum. Ve bunun gibi bir sürü olaylar yaşanıyor. Burada kimse sesini çıkarmıyor işten çıkarılmamak için...


İlgili haberler
Gece vardiyasından notlar: Size iyi geceler bize k...

Herkes sıcacık yatağında... Hayır değil, bir de gece vardiyası işçileri var. Onların günü, gecesi na...

Gratis, çalıştırdığı kadınlara hiç ‘güzel bakmıyor...

Anadolu yakasında bulunan ve 450 işçinin çalıştığı Gratis mağazalar zincirinin deposunda işçiler hav...

Biz çalışıyoruz, aracılar kazanıyor

Günlük olarak tekstilde paketleme işlerine gidiyorum. Gece vardiyalarına gidiyorum. Çünkü iki çocuğu...