Analık izni dönüşü yıllık izin için işe başlama koşulu yok
Analık izni ve ücretsiz izin sonrasında kadın işçinin içerideki yıllık izinlerini kullanması için işe geri başlaması, en az bir gün çalışması gibi bir koşul yok.
Okurumuzun Sorusu:

Merhaba. Eşim doğum sonrası analık iznini kullandı ve akabinde 6 aylık ücretsiz izne çıktı. 8 Nisan’da iş başı yapacak ancak geçen seneden hak ettiği 40 gün yıllık izin var. Yıllık izne çıkabilmesi için en az 1 gün iş başı yapması gerektiği söylendi. Bunun yasal bir dayanağı var mı? Ücretsiz izin dönüşü yıllık izne çıkması için en az 1 gün mesai yapması gerekiyor mu?

Öncelikle okurumuzu ve eşini tebrik edelim, çocuklarıyla birlikte uzun, mutlu ve sağlıklı bir ömür dileyelim.

Sorunun yanıtı açık. İşverenin talebinin hiçbir yasal dayanağı yok. Analık izni dönüşünde ya da analık izninin ardından kullanılan ücretsiz izinden dönüşte kadın işçinin yıllık izin hakkını kullanabilmesi için en az 1 gün iş başı yapması gibi bir koşul söz konusu değil. Yani kadın işçi ücretli analık izni veya ücretsiz iznin ardından doğrudan yıllık izin hakkını kullanabilir.

Ancak burada başka bir sorun var. O da İş Yasası ve Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliği gereği, işçi işverene yıllık izin talebini ilettiğinde, son karar işverene aittir. Yani işçi ancak işveren uygun görürse ve işverenin uygun gördüğü tarihlerde yıllık izin hakkını kullanabilir. İşçi tek taraflı olarak talep ettiği tarihte yıllık izne çıkamaz.

Bir başka deyişle, analık izni ve ücretsiz izin dönüşü iş başı yapma gibi bir koşul olmasa da işverene yıllık izin kullanımı konusunda tanınan yetki nedeniyle okurumuzun eşinin 1 gün iş başı yaptıktan sonra yıllık izne çıkması gerekebilir.


İlgili haberler
Analık izni sonrası yıllık izin işverenin onayına...

Analık izni sonunda kadın işçinin hastalık raporu alması mümkün. Ancak analık izni sonrası yıllık iz...

Analık izni sonrası yıllık izin işverenin onayına...

Analık izninin ardından hak kazanılmış yıllık izinleri kullanmak mümkün. Ancak yıllık izin kullanmak...

Analık izni sonrası rapor ve yıllık izin 6 aydan d...

Analık izni sonrası kadın işçinin rapor alması ve/veya yıllık izin kullanması halinde, bu süreler 6...