kadına yönelik şiddet

Yunanistan Sağlık Bakanı Yardımcısından şiddeti meşrulaştıran açıklama

Yunanistan Sağlık Bakan Yardımcısı Vartzopoulos kadın cinayetlerine ilişkin 'İşin doğası gereği saldırgan olan erkektir ve dolayısıyla kadın cinayeti kavramının biyolojik bir temeli vardır' dedi.

AB Parlamentosu kadına yönelik şiddetle mücadele ile ilgili ilk yasayı kabul etti

AB Parlamentosunun kabul ettiği, kadına yönelik şiddet ile aile içi şiddete karşı ağır cezalar içeren yeni yasa, kadınları etkileyen belirli şiddet türlerini AB genelinde suç kapsamına alıyor.

Şırnak'ta uzman çavuş tacizi yürüyüşle protesto edildi

Şırnak’ta, dün yaşanan uzman çavuş tacizi yürüyüşle protesto edildi. Yürüyüşte failin cezasızlık politikasından güç aldığı belirtilirken, failin polis tarafından korumaya alındığı ifade edildi.

İngiltere'de silah ruhsatı almak isteyenlerin eşleriyle mülakata başlandı

İngiltere ve Galler'deki beş bölgenin polis teşkilatları, yeni bir uygulamayı hayata geçirerek silah ruhsatı almak isteyenlerin eşleriyle de mülakat yapmaya başladı.

ABD'de aracına aldığı kadına cinsel saldırıda bulunan Türkiye vatandaşı yakalandı

New Jersey kentinde aracına aldığı kadına cinsel saldırıda bulunan 33 yaşındaki Ahmet Yusuf Aydemir’in, federal mahkemede yargılanması bekleniyor.

Bir kadın boşanmaya çalıştığı erkek tarafından vuruldu

Samsun'da Yıldız Y. boşanma davası açtığı İsmail Y. tarafından sokak ortasında silahlı saldırıya uğradı. İsmail Y. saldırıdan sonra intihar etmeye kalkıştı.

Kadına şiddette ‘kovuşturmaya yer yok’muş!

‘Kadınlar ayrılmak istediklerinde şiddet gördükleri evlerden hemen kurtulamıyorlar. Evden ayrıldığında bu sefer de boşanma süreci ile uğraşmak zorunda kalıyorlar.’

Mart ayında en az 24 kadın öldürüldü

Mart 2024'te en az 24 kadın erkekler tarafından öldürüldü, 43 kadın şiddete uğradı ve 31 kadının ölümü basına şüpheli olarak yansıdı. En az 4 kadın ise alınan koruma kararına rağmen öldürüldü.

Her 1,5 dakikada bir kadın şiddet gördüğü için KADES uygulamasını kullanmış

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, 'Günde bin 97, saatte 45 kadın şiddeti ihbar etmiş. Yani her 1,5 dakikada bir kadın şiddet gördüğü için KADES uygulamasını kullanmış' dedi.

Eşine şiddet uygulayan Mert Çiller'in cezası para cezasına çevrildi

Tansu Çiller'in oğlu Mert Çiller'in eşine yönelik işkence boyutundaki şiddetinden dolayı yargılandığı davada Çiller'in hapis cezası 4 bin 500 lira para cezasına çevrildi.

AYM: 'Şiddete uğrama ihtimali olan kadın da koruma kapsamında'

Eşine şiddet uygulayan erkeğe verilen tedbir kararı 'şiddet ihtimali ispatlanamadığı' gerekçesiyle uzatılmadı ama AYM şiddete uğrama ihtimali olan kadınların da koruma kapsamında olduğuna karar verdi

8 Mart'ta tehdit edilen güvenlik görevlisi kadın 15 Mart'ta saldırıya uğradı

Göztepe Marmaray İstasyonunda güvenlik görevlisi olan Gülhan Karadereli, 2 yıldır kendisini taciz eden ve istasyonda temizlik görevlisi olarak çalışan Çetin Akay tarafından saldırıya uğradı.

Evli olduğu erkeğin kendisini öldüreceğini ihbar eden kadın 1 haftadır kayıp

112'yi arayarak evli olduğu erkeğin kendisine şiddet uyguladığını ve kendisini öldüreceğini ihbar eden Leyla Demir, 1 haftadır kayıp. Şüpheli S.D. ise sorgulandıktan sonra serbest bırakıldı.

Kendisini öldürmeye çalışan erkeği öldüren Esra Abid'e hapis cezası verildi

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde kendisine şiddet uygulayan ve katletmeye çalışan erkeği öldüren ve tutuklanan Esra Abid’e 11 yıl 8 ay hapis cezası verildi.

Meşru müdafaadan beraat alan kadına istinaftan 10 yıl 10 ay hapis

Kendisine şiddet uygulayıp, öldürmekle tehdit eden eşini öldüren kadının meşru müdafaadan beraatına itiraz edildi. Kadına 10 yıl 10 ay hapis cezası verildi.

Açık cezaevinden izne çıkan erkek bir kadını bıçakladı

Fail Tayfun K, mahkemede "Hatırlamıyorum" dedi; saldırıya uğrayan Özdem Ş. "Beni evime kadar takip etmiş. Kesinlikle kasten ve keyfi yapılmış bir saldırı" diye konuştu.

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği: 'Adalet Bakanı istifa etsin'

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Kurulu Toplantısındaki ifadelerine dair Bodrum Kadın Dayanışma Derneği bir açıklama yayınladı.

Ozan Güven'in dizide rol almasına kadınlardan tepki

Deniz Bulutsuz'u darbettiği gerekçesiyle hakkında devam eden bir dava olan Ozan Güven'in Kanal D'de yayınlanacak bir dizide rol alması kadınlardan tepki topladı.

ODTÜ'de kadına yönelik şiddetle mücadele çalıştayı: Kadınlar desteğe ulaşamıyor

ODTÜ'de sunumu yapılan araştırmaya göre kadınlar şiddetin önlenmesi ve şiddete karşı korunmayı sağlayacak hizmetlere ve destek mekanizmalarına ulaşamıyor.

‘Daha önce başarmıştım, tekrar başarırım’

‘Yıllardır verdiğim yaşam mücadelesinin küçük bir kısmını Ekmek ve Gül dergisinde paylaşmak istiyorum. Belki de birçok kadına umut olur hikayem.’