işten çıkarma

Salcomp Xiaomi işçileri: İşten atmaları iş bırakarak engelleriz

Xiaomi’de 300 işçinin daha işten çıkarılması gündemde. Salcomp işçileri, işten atmaların engellenmesi için örgütlü oldukları Türk Metal’e iş bırakma kararı alma çağrısında bulundu.

‘Oyuncak mıyım ben? Doğru düzgün iş arıyorum’

Küçülme bahanesiyle işten çıkarılan kadın işçi malulen emekli olmasına rağmen geçinemediği için çalışmak zorunda kaldığını anlatıyor.

İşten çıkarma yasağı bitiyor, işveren tuzaklarına dikkat!

İşten çıkarma yasağının sona ermesi ile birlikte işçi haklarına çökmek isteyen patronlar kolları sıvadı. İşçilerin dikkat etmesi gerekenler bugünkü yanıtımızda.

Özel Whatsapp yazışmaları tek başına işten çıkarma gerekçesi olamaz

İşçiler arasındaki özel WhatsApp yazışmaları kişisel veri niteliğindedir ve iş akışını bozmadığı sürece işten çıkarma gerekçesi olamaz.

İşe iade edilen işçinin tüm hakları kesintisiz devam eder

İşe iade davası sonucu işbaşı yaptırılan işçi, işten çıkarılmadan önceki tüm hizmet süresi ile birlikte işe devam etmiş olur. İş ilişkisi kesintisiz devam etmiş sayılır.

Bakiye kalan ücreti ve diğer yasal hakları talep etmek mümkün

Belirli süreli iş sözleşmesi süresinden önce haksız feshedilen işçi sözleşmenin sonuna kadar çalışsaydı hak kazanacağı ‘bakiye kalan ücretini’ ve diğer yasal haklarını talep edebilir.

Adının belirli olması sözleşmeyi belirli süreli yapmaz

Bir sözleşmenin üzerinde ‘belirli süreli’ yazması o sözleşmeyi kendiliğinden belirli süreli yapmaz. Objektif koşullar yoksa adı belirli süreli olsa da, sözleşme belirsiz süreli sayılır.

Hamileliği işverenden gizlemek işçiyi sıkıntıya sokabilir

Kadın işçi hamileliğini işverene bildirmekle yükümlüdür. Aksi takdirde anne ve bebeğin sağlığı tehlikeye girebilir, tazminatsız işten çıkarma bile söz konusu olabilir.