Keseci Seher...
Hamamda kese yapa yapa Kamu yönetimi ve Adalet okudu Seher. Okul bitti ama hala hamamda kese ve masaj yapıyor. Çünkü mezun olunca büyük gerçeğimiz olan işsizliğin ortasına düştü...

Pazarlamacılık, anketörlük, garsonluk, ders vermek vb işlerde hem çalışıp hem okuyan genç çoktur. Seher de onlardan biri. Ben bu kadar genç yaşlarda hamamda çalışarak okuyan tanımamıştım doğrusu. Uzun lafın kısası hamamda kese yapa yapa Kamu yönetimi ve Adalet okudu Seher. Bundan ötürüdür ki onun hikâyesi bilinsin istedim. “Benim ailem, akrabalarım uzun yıllardır tellaklık yapar, ben de 13 yaşımdan beri hamamda çalışıyorum” diyerek başladı Seher hikayesini anlatmaya; sevecen ve alçakgönüllü bir şekilde de devam etti.

“13 yaşımdayken keseye masaja gücüm yetmiyordu tabii; anneme yardım ediyordum, hamamdaki temizlik işleri yapıyordum; 15-16 yaşına gelince kendi başıma keseye başladım. Her insan yapamaz tabii, çok da güzel bir iş değil, özellikle erkekler hamamda çalıştığımı öğrenince yanlış anlıyorlar. Ben 15 yaşımdan beri ailemden hiç para almadım.” Ekonomik özgürlüğün kendisi için çok önemli olduğunu anlatıyor Seher. Seher hamamda çarpıcı hikayelere de tanık olmuş. Diyor ki, “Hamama her çeşit insan gelir, evsizi de gelir, zengini de gelir; hepsi de aynı işlemler için gelir... İlginçtir; orada çok da fark yoktur kimsenin arasında. Eskiden çok ünlü olan bir şarkıcının evsiz kalması sürecini bile gördük biz hamamda.” Zorluğundan, sigortasız çalıştırılmasından, eğitim aldığı mesleğinde iş bulamamasından yakınsa da birilerini mutlu etmek onu motive ediyormuş.

Çeşit çeşit sabun, şampuan, peeling, yağ kullanmaktan elleri, ayakları tahriş olmuş Seher’in “Ellerim yanıyor bazen dayanamayıp çıkmak zorunda kalıyorum” diye anlatıyor işin zorluğunu.
En çok üzüldüğü şey ise okula giderken arkadaşlarına ne iş yaptığını söyleyememesi olmuş Seher’in; özellikle erkeklerin olumsuz tepkileri nedeniyle... Harçlığını yıllardır kendi kazanıyor olsa da kendini “işsiz” olarak görüyor Seher, çünkü aldığı eğitimin karşılığını istiyor.

Hamamdan kazandığı parayla da kurslara, sertifika programlarına katılmaya devam ederek eğitimini bir şekilde sürdürmeye çalışıyor Seher...

İlgili haberler
KRİZ DERİNLEŞİYOR: İşsizlik rekor kırdı

TÜİK Ocak 2019 işsizlik rakamları açıklandı. İşsizlik oranı 3,9 puanlık artış ile yüzde 14,7 seviyes...

Şiddete çözüm bulunmuyor, işsizlik büyük sorun...

Kadınlardan aldığı destekle muhtar seçilen Sevgi Akyıldız mahallenin dertlerini anlattı; 'Kadınlar g...

Bir garip iş ilanı: Boy, kilo, basen, meme ölçüler...

Mesela bir garsonluk ilanında normal ücret günlük 80 lira iken boyu 1.75 ve üzeri olanlar için 120 l...