Şiddete çözüm bulunmuyor, işsizlik büyük sorun...
Kadınlardan aldığı destekle muhtar seçilen Sevgi Akyıldız mahallenin dertlerini anlattı; 'Kadınlar geliyor, dertlerini anlatıyorlar. O kadar farklı dertleri, sorunları var ki; aklınız hayaliniz almaz'

Sevgi Akyıldız, Sincan’ın Oğuzlar Mahallesi’nde kadınlardan aldığı destekle iki dönemdir muhtar seçiliyor. Akyıldız ile mahallemizde bugüne kadar yapılanlar ve yapılacaklar üzerine uzunca sohbet ettik. Seçildiğinde mahalleli kadınlarla birlikte bir çok konuda birlikte hareket ettiklerini anlatan Akyıldız, mahalleli kadınların en temel taleplerinin başında kreş, sağlık ocağı, Pazar yeri, belediye otobüslerinin düzenlenmesi gibi konular geldiğini söylüyor.

Mahallelinin psikoloğu gibi olduğunu söyleyen Akyıldız, “Kadınlar geliyor, dertlerini anlatıyorlar. O kadar farklı dertleri, sorunları var ki; aklınız, hayaliniz almaz…”

KADINLAR BASKI YÜZÜNDEN BOŞANDIĞINI SAKLIYOR
Muhtarın kadın olmasının kadınlar açısından büyük avantajı olduğuna dikkat çekiyor Akyıldız, örneğin eşinden ayrılan kadınların bu durumu sakladıklarını anlatıyor: “Eşinden ayrıldığının bilmesini istemiyorlar. Çünkü ‘Eşi yok, ev kirasını ödeyemez’ diye, ev vermiyorlar. ‘Eşim yurt dışında çalışıyor’ diyorlar. Böylece sosyal baskılardan da kendini korumuş oluyorlar. Ama eşinden ayrılıp nafaka alan var, alamayan var. Mahallemizde bu durumda olan kadınların çoğu bu yardımlarla geçimini sağlıyor. Eşinden ayrılanları Sosyal Hizmetlere, Sosyal Yardımlaşma Vakfına yönlendiriyorum. Gıda yardımı ve ikinci el giysi için belediyeye yönlendiriyorum...”

UZAKLAŞTIRMA KARARLARI İŞE YARAMIYOR
Mahallede sık karşılaşılan sorunlardan biri de şiddet. Yine kadınların anlatımlarını bize aktarıyor Akyıldız; eşinden şiddet gören kadınların ekonomik nedenlerin yanı sıra engelli çocuğu olması, tehdit gibi zorunluluklarla evliliklerini sürdürmek zorunda kaldıklarını, ayrılamadıklarını söylüyor: “Kendi canından ya da ailesinin canından korkan, tedirgin kadınlar var. Eşleri uzaklaştırılanlar var ama uzaklaştırma kararı her zaman işe yaramıyor, bir şekilde geliyorlar. İleriye gitmek yerine geriye gidiyoruz, durum çok üzücü.

ÇOCUKLARI BÜYÜYEN KADINLAR ÇALIŞMAK İSTİYOR
Bir diğer sorun da tabii işsizlik. Bu sorun aslında çocukların bakım sorunuyla da birleşiyor. Çoğu kadının çocuklara bakacak kimse olmadığı için çocuklarını büyüttükten sonra çalışmak istediğini anlatıyor Akyıldız: “Kadınlar çocuklarını büyütüyor, 40 yaşından sonra çalışmak istiyor. Dışarıda iş bulamasa da evde bir şeyler yapmak veya yarım gün çalışmak istiyorlar. Halk Eğitim kurslarına da gidemiyorlar çünkü malzeme alamıyorlar. Halk Eğitim Merkezi müdürü ile de görüştük. Bu noktada devlet olarak bir şeyler yapmak lazım. Ben de elimden geldiğince yönlendiriyorum.”

KREŞLER AÇILDI AMA ÜCRETLİ
Mahalleye kreş açılması konusunda ve belediye otobüslerinin ring yaparak dolaşması için yine imza toplayıp belediyeye ilettiklerini anlayan Akyıldız, bu konudaki üzüntüsünü ise şöyle paylaşıyor: “EGO otobüsüne ilişkin başvurumuz reddedildi. Akşam saatlerinde okuldan işinden dönen çocuklar ve kadınlar daha rahat evlerine gidebileceklerdi oysa.”
Kreş talebi için de adım atılmış; “Kreşler yapıldı, biri Aile Ve Yaşam Merkezi’nin içinde, biri de Atakent Sosyal Tesislerinde. Ama paralı kreşler bunlar, ücretsiz kreşi halledemedik. Dışarıya göre daha ucuz, ama biz ücretsiz kreş talep ediyoruz.”

İlgili haberler
Öfkemizi değiştirici bir güce dönüştürmek elimizde...

Emeğimizi, bedenimizi, haklarımızı, geleceğimizi kendi çıkarlarına dayanak haline getirmeye çalışanl...

Yanında biri olunca güçleniyorsun, ama devlet yanı...

Şiddet ve kadın cinayetlerine ilişkin yaptığımız anketin sonuçları hiç de şaşırtmadı. Kadınlar devle...

Konserve yapmak bile lüks!

Konserve, kurutulmuş sebzeler, dondurulmuş gıdalar... Kış öncesi hazırlıklar sürüyor ama bu pahalılı...