Yoksul okul masraflarını nasıl karşılasın?
Sincan’da konuştuğumuz kadınların birçoğu evine sadece asgari ücretle geçindirdiğini dile getiriyor.

Yeni eğitim öğretim yılının başlanmasıyla birlikte Sincan’da yaşayan işçi ve emekçi kadınlarla konuştuk. Okulların açılmasıyla birlikte kıyafet ücreti, kırtasiye ücreti, aidat parası, kaynak kitap parası hayatımızın ortasında yerini aldı. Sincan’da konuştuğumuz kadınların birçoğu evine sadece asgari ücretle geçindirdiğini dile getiriyor.

OKUL MASRAFLARI GEÇEN YILIN İKİ KATI
Zeynep’in eşi asgari ücretle çalışıyor. Zaten bu parayla yaşamlarını idare ettirmekte çok zorlandıklarını söyleyen Zeynep’in ilkokul 3. sınıfa giden bir kızı var.“Okulun müdürü bizden daha fazla ağlıyor” diyen Zeynep, müdürün kendilerine MEB’in sadece elektrik, su ve doğalgaz parasını ödediği, geriye kalan okul ihtiyaçlarını veli aidatlarıyla karşılamaya çalıştığına yönelik yakınmalarını paylaşıyor. Bu yıl 200 lira aidat istemiş okul. Okul eve birazda uzak olduğu için 300 lira servis parası, kırtasiye, okul kıyafeti, çantası, aidatı derken 1000 lira harcama yapmışlar. Geçen yıla göre iki kat fazla okul gideri olduğunu söylüyor Zeynep,“Bu durum sırf bizi etkilemiyor okuldaki öğretmeni ve müdürü de bizimle karşıya karşıya getiriyor. Öğretmen bizden aidat istemek zorunda kalıyor” diyerek tepkili duruma.

OKULLARIN GÜVENLİĞİ YOK
Makbule, 30’lu yaşlarında. 3 çocuğu var, ikisinin ilkokula gittiğini söylüyor, ikizler. İkiz olunca masraf da 2 kat artıyor. Okulun güvenliğinin olmamasından şikayetçi. TYP’nin hala okullara hizmetli ve güvenlik atamamasından kaynaklı okulların pislik içinde olduğunu anlatıyor. Okuldaki idarecinin de bu durumdan çok memnun olmadığını çünkü okuldaki ihtiyaçların sadece veli aidatlarından karşılanabildiğini anlatıyor.

‘İNTİHAR ETMEYİ BİLE DÜŞÜNÜYORUM’
Nurcan 35 yaşında, 3 çocuğu var. Kocası da kendisi de uzun zamandır işsiz. Çocukların okul masrafları için ailelerinden destek istemişler. Belediye yardımına başvurmuş ama çıkmamış. Nurcan sıkıntılarını şöyle anlatıyor: “Çocukların okul masrafını şimdilik kayınpederimden aldık ama bu tek seferlik bir şey değil. Yıl boyunca bunun birçok masrafı var, kaynak kitap, beslenme, harçlık. İnanın çocukların beslenmesine ne koyacağımı bilemiyorum. Önceden temizlik işlerine giderdim ama bu ara temizlik işi bile yok. Ucuz kıyafet bulmak için girip çıkmadığım mağaza kalmadı. Zaten okulların anlaştığı mağazalar var onlarda da fiyatlar çok pahalı. Ucuz kıyafet bulmak için çok dolaştım.” Psikolojik olarak çok zor durumda olduğunu söyleyen Nurcan,“İntihar etmeyi bile düşünüyorum ama çocuklarım aklıma gelince vazgeçiyorum. Başkalarının çocuklarının güzel güzel kıyafetlerini görünce çok kötü oluyorum. Önceden ‘Doğur, Allah kısmetini verir’ diyordu eskiler ama artık öyle olmuyor. Şimdi aç mezarı çok.”

İlgili haberler
Öfkemizi değiştirici bir güce dönüştürmek elimizde...

Emeğimizi, bedenimizi, haklarımızı, geleceğimizi kendi çıkarlarına dayanak haline getirmeye çalışanl...

Şiddete çözüm bulunmuyor, işsizlik büyük sorun...

Kadınlardan aldığı destekle muhtar seçilen Sevgi Akyıldız mahallenin dertlerini anlattı; 'Kadınlar g...

Konserve yapmak bile lüks!

Konserve, kurutulmuş sebzeler, dondurulmuş gıdalar... Kış öncesi hazırlıklar sürüyor ama bu pahalılı...