Seçim 2023
Staj sonrası doğumlara borçlanmak emekliliği öne çekebilir
Staj sonrası, sigorta girişi öncesi doğumlara borçlanma yapılması halinde emekliliği öne çekmek mümkün olabilir.

Okurumuzun sorusu: Merhaba 25.12.1972 doğumluyum. 02.10.1989 tarihinde staj sigorta girişim var. Okuldan mezun olduktan sonra uzun bir süre çalışmadım. Sonra Eylül 1992 yılında uzun vadeli sigortam başladı. 1992 yılında toplam 115 günüm var. 15.03.1993 yılında 1. bebeğimi dünyaya getirdim. 14.03.1996 yılındada 2. bebeğimi dünyaya getirdim. Şuan toplam da 3800 günüm var. Doğum borçlanması yaparsam emekliliğimi staj başlangıç tarihime çekebiliyor muyum? Ve ne zaman emekli olabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.
Bilindiği üzere staj girişlerinde yaşlılık sigortası primi yatmadığı için staj girişleri emeklilik bakımından dikkate alınmıyor. İşçinin emeklilik koşulları staj giriş tarihine göre değil, ilk sigorta giriş tarihine göre belirleniyor.

Okurumuzun sigorta giriş tarihi Eylül 1992.

Bu tarihe göre emekli olma koşulları: 5.600 gün prim, 20 yıl sigortalılık ve 49 yaş.

Okurumuzun 20 yıl sigortalılığı dolmuş durumda. Ancak 1.800 gün prim eksiği var. Yaş için ise 25.12.2021 tarihini beklemesi gerekiyor.

Mevzuat gereği sigorta girişi öncesindeki doğumlara borçlanma hakkı yok. Ancak staj sigorta girişi varsa, staj sigorta girişinden sonraki doğumlar için borçlanma yapmak ve emeklilik bakımından sigorta giriş tarihini borçlanılan süre kadar öne çekmek mümkün.

Ancak okurumuzun ilk bebeğinin doğum tarihi 15 Mart 1993, normal sigorta giriş tarihi ise 1992 yılının Eylül ayı. Dolayısıyla okurumuz doğum borçlanması yapsa bile sigorta giriş tarihini daha erkene çekemez. Çünkü ilk çocuğun doğum tarihi, sigorta girişinden daha sonra.

Her ne kadar okurumuz doğum borçlanması ile sigorta giriş tarihini erkene çekemese de, eksik prim günlerinin önemli bir kısmını tamamlayabilir.

Okurumuz her iki çocuğu için de çocukların doğumunu takip eden 2 yıllık süreler için borçlanma yapabilir. Ancak çok önemli bir noktanın altını çizelim. Okurumuz, doğum tarihlerini takip eden 2 yıl içinde, sigorta priminin yatmadığı süre kadar borçlanabilir.

Eğer bu dönemlerde okurumuzun sigorta primi hiç yatmadı ise her bir doğum için 2’şer yıl, toplamda 4 yıl, yani 1.440 gün borçlanmak mümkün. Bu durumda okurumuzun eksik prim gün sayısı 360’a düşer. Okurumuz borçlanma yapıp, 360 gün daha sigortalı çalışırsa 25.12.2021 tarihinde emekli olabilir.

Doğum borçlanması ile ilgili tüm detaylara buradan ulaşmak mümkün: 

Not: Tüm okurlarımızın 8 Martını kutluyorum!

İlgili haberler
Emeklilik yaşı yaklaşmışsa doğum borçlanması avant...

Emeklilik yaşı yaklaşan ancak primi eksik olan kadınlar için doğum borçlanması avantajlı bir seçenek...

GÜNÜN MÜJDESİ: Ekmek ve Gül’ün ilk kitabı ‘Hakları...

‘İşçi Kadınlar Soruyor, Ekmek ve Gül Yanıtlıyor’ köşemize 2018 yılında gelen sorular ve verilen yanı...

8 Mart 2019| Krize, şiddete eşitsizliğe karşı kadı...

Hakları için, eşitlik için, insanca bir yaşam için mücadele edecek, dayanışmanın ve birlik olmanın g...