SGK’ya bildirim yapmak işverenin yükümlülüğü
Kısa çalışma sırasında analık iznine ayrılan işçiyi SGK’ye bildirmek işverenin yükümlülüğüdür.

Okurumuzun Sorusu:
Merhaba pandemi sebebiyle çalıştığım özel eğitim merkezi 22 Mart tarihinde eğitime ara verdi ve haziran ayına kadar kısa çalışma ödeneğinden faydalandık. Ben hamileyim ve 4 Haziran’dan itibaren doğum iznine ayrıldım fakat işyeri hâlâ SGK’ye bildirim yapmadığı için kısa çalışma ödeneği çıkıyor adıma bu devam ederse doğum ücreti alabilecek miyim veya bir ceza olacak mı benim için? 

Öncelikle okurumuza rahat ve sağlıklı bir hamilelik dileyelim ve şimdiden okurumuzu tebrik edelim.

Yasal kurallara göre okurumuza analık iznine ayrıldığı tarihe kadar kısa çalışma ödeneği ödenmesi, analık iznine ayrıldığı tarih itibariyle kısa çalışma ödeneğinin kesilmesi ve analık ödeneğinin bağlanması gerekiyor.

Ancak okurumuzun işvereni SGK’ya okurumuzun analık iznine ayrıldığına dair bildirimi yapmadığı takdirde, okurumuza analık ödeneği bağlanmayacak, kısa çalışma ödeneği verilmeye devam edecektir.

SGK’ya bildirim yapma yükümlülüğü işverene aittir. Koronavirüs veya kısa çalışma bu bildirimin yapılmamasına gerekçe teşkil etmez. Bildirimin yapılmaması nedeniyle idari para cezası kesilebilecek taraf okurumuz değil işverendir. Bu anlamda okurumuzun endişe etmesine gerek yoktur.

Bununla birlikte geç bildirim yapıldığında ve okurumuza geçmişe dönük olarak analık ödeneği verildiğinde, İŞKUR, analık ödeneği alınan süre içinde verdiği kısa çalışma ödeneğini geri talep edecektir. Kısa çalışma ödeneği ve analık ödeneği aynı anda alınamadığı için okurumuz iki ödeneğin birlikte ödendiği süre içinde aldığı kısa çalışma ödeneğini iade etmek zorunda kalabilecektir.

Okurumuz işverenine bildirim yapma yükümlülüğünü hatırlatabilir ve aksi takdirde işverenin idari para cezası ile karşı karşıya kalabileceğini hatırlatabilir.


İlgili haberler
Kısa çalışma ödeneği için son 60 günde iş sözleşme...

Koronavirüs nedeniyle kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilmek için son 3 yılda 450 gün prim ve son...

Kısa çalışma ödeneği alan hamile işçi de analık ra...

Kısa çalışma ödeneği alan hamile kadın işçinin analık ödeneği alabilmesi için analık raporu alması g...

4 soru 4 yanıtta kısa çalışma ve analık ödeneği

Kısa çalışma ve ücretsiz izin sırasında analık iznine ayrılan kadın işçilerin hakları ile ilgili tüm...