Kıdem tazminatının anahtarı haklı fesihte
Gece vardiyası için servis hakkı verilmeyen ve zorla ücretsiz izne çıkarılan işçi haklı fesih yapabilir ve kıdem tazminatını alabilir.
Okurumuzun Sorusu:

Merhaba. Benim işyerim yakın ama yine de taksiyle bir 5 dakika sürüyor. Vardiyalı çalışıyorum. Belediye aracı ile gidip geliyorum. İşyeri parasını veriyor. Benim için 00:00-08:00 vardiyası sıkıntı oluyor. Gece giderken korkuyorum. Sanayide köpekler oluyor, ıssız, tenha, korkuyorum. İşyerine söylüyorum, gelip almıyorlar. “Yasak diyor” bizim şef “kendin git gel” diyorlar. Bir de işler yok diye bizi ücretsiz izne ayırıyorlar. Maaşlar 1.300 TL’ye düşüyor. Maddi manevi sıkıntı çekiyorum. 4 yıllık emeğim var bırakmak istemiyorum. Ne yapacağımı şaşırdım. Ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz? Hakkımı alıp, servisi olan maaşı düzgün bir yere gitmek istiyorum.

Köşemizde birçok kez ele aldığımız üzere gece vardiyasında çalışan kadın işçilere işveren servis sağlamak zorundadır.

Kadın Çalışanların Gece Postalarında Çalıştırılma Koşulları Hakkında Yönetmeliğin 6. maddesine göre:
“Belediye sınırları dışındaki her türlü işyeri işverenleri ile belediye sınırları içinde olmakla beraber, posta değişim saatlerinde toplu taşıma araçları ile gidip gelme zorluğu bulunan işyeri işverenleri, gece postalarında çalıştıracakları kadın çalışanları, sağlayacakları uygun araçlarla ikametgâhlarına en yakın merkezden, işyerine götürüp getirmekle yükümlüdür.”

Okurumuzun işvereni bu yükümlülüğe uymuyor. İşverenin okurumuza yol parası veriyor olması, işverenin yükümlülüğünü ortadan kaldırmıyor!

Bu birinci haklı fesih nedenimiz!

Öte yandan işveren okurumuzu ve diğer işçileri ücretsiz izne ayırıp, ücretsiz iznin süresini ücretten kesiyor. Oysa işçi yazılı onayı olmadan ücretsiz izne çıkarılamaz, işçinin onayı olmadan işçinin ücretinden kesinti yapılamaz.

Bu ikinci haklı fesih nedenimiz!

Peki, nedir bu haklı fesih? İş Yasası’nın 24. maddesine göre işçi, bu maddede belirtilen durumlardan biri varsa, “haklı nedenle derhal fesih hakkı”nı kullanarak işyerinden ayrılabilir. Bu istifa değildir. İstifa eden işçi kıdem tazminatı alamaz. Ancak haklı fesih yapan işçi, kıdem tazminatı alabilir.

Okurumuz:

1) Zorla ücretsiz izne çıkarılması ve ücretinde kesintiye gidilmesinden kaynaklı olarak, İş Yasası’nın 24. maddesinin 2. fıkrasının (e) bendi uyarınca “ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmediği ve ödenmediği” için,

2) İşverenin gece vardiyası için servis sağlamamasından kaynaklı olarak, İş Yasası’nın 24. maddesinin 2. fıkrasının (f) bendi uyarınca “çalışma şartları uygulanmadığı” için,
Haklı nedenle derhal fesih hakkını kullanarak iş sözleşmesini feshedebilir, kıdem tazminatını ve diğer yasal haklarını (örneğin zorla çıkarıldığı ücretsiz izin sürelerin ücretlerini) talep edebilir. Ödenmediği takdirde de önce arabulucu, ardından dava yoluyla yasal haklarını isteyebilir.

Okurumuz, en kısa sürede iş hukukunda uzman bir avukat ile görüşerek haklı fesih dilekçesini hazırlamalı, dilekçeyi noter kanalıyla işyerine göndererek iş sözleşmesini feshetmeli ve yasal haklarını talep etmeli, yasal hakları ödenmediği takdirde de yasal süreci (önce arabulucu, ardından dava) başlatmalıdır.

İlgili haberler
Bitmeyen çile gece vardiyası

Çalışma Bakanı kadın ‘işçiler gece vardiyasında 7.5 saatten fazla çalıştırılamaz’ dedi. Peki bakan b...

Gece vardiyası sağlığımızı bozuyor

Gece vardiyası sürekli uykusuzluğa ve yorgunluğa yol açıyor, vücut direncini düşürüyor. Vardiyalı ça...

Gece vardiyasında çalışan işçi kadınlar anlatıyor

Gece vardiyası uykusuzluk demek, yorgunluk demek! Vardiyalı çalışan işçilerin en büyük isteklerinden...

12 saat gece vardiyası, iş kazasına ‘yara bandı’

Akşam 7:30'da işe başlıyor, sabah 7:30'da mesai bitiyor. Çalışırken yaşadığı kazalar ustabaşı tarafı...

Gece vardiyasından notlar: Size iyi geceler bize k...

Herkes sıcacık yatağında... Hayır değil, bir de gece vardiyası işçileri var. Onların günü, gecesi na...

‘Bir siyasetçi bile ‘Gece vardiyası kalksın’ demed...

Kimse bizi düşünmüyor, bir siyasetçi bile gece vardiyası kalksın demedi; taleplerimize kulak tıkadı....